Ana SayfaGüncelİçişleri Bakanlığı’ndan ‘Seyahat İzin Belgesi’ ile ilgili ek genelge

İçişleri Bakanlığı’ndan ‘Seyahat İzin Belgesi’ ile ilgili ek genelge

HABER MERKEZİ – İçişleri Bakanlığı, tüm valiliklere “Seyahat İzin Belgesi” ile ilgili ek genelge gönderdi.

İçişleri Bakanlığı, 81 ilin valiliğine “Seyahat İzin Belgesi” konulu ek genelge gönderdi.

Genelgeye göre;

  • Zorunlu bir kamusal görevin ifası için kurumlarınca görevlendirilmiş kamu görevlilerinin yanı sıra profesyonel spor müsabakaları ile yurt içi ve yurt dışı müsabaka ve kamplara katılacağına yönelik ilgili federasyonlarınca belge düzenlenmiş milli sporcular, yöneticilerle hakem, gözlemci, temsilci gibi diğer görevlilerin her türlü vasıtayla yapacakları şehirlerarası seyahatlerde kimlik kartı ve görev belgesinin ibrazı yeterli olacak. Ayrıca seyahat izin belgesi istenilmeyecek.
  • Uçak, tren, otobüs gibi toplu ulaşım araçlarıyla seyahatlerde toplu ulaşım faaliyetlerinde bulunan işletme veya firmalar bu hususa ilişkin kontrol yapacak.
  • Kimlik kartı ve görev belgesi düzenlenmiş kişilerin ayrıca seyahat izin belgesi istenilmeden toplu ulaşım araçlarına kabulleri sağlanacak.
  • Kolluk kuvvetlerince yürütülecek denetim faaliyetlerinde şartları tutan kamu görevlileri, sporcu, yönetici ve diğer görevlilerinin şehirlerarası seyahatlerine izin verilecek ve seyahat izin belgesi istenmeyecek.

Seyahat izin belgesi nasıl alınır?

Seyahat İzin Belgesi başvuruları e-Devlet üzerinden alınıyor. Bu belge Alo 199 iletişim hattı üzerinden de talep edilebiliyor.

T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile e-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra açılan sistem üzerinden yeni başvuru linkine tıklayınız.

Daha sonra açılan sekme üzerinden başvuru türünü ve belge türünü seçmeniz gerekiyor.
Önceki Haber
Çekya ve Brezilya'dan onay alamamıştı: Sputnik V aşısına Türkiye'de acil kullanım izni
Sonraki Haber
Kilyos kaldırımına gömülen cenazeler AYM'ye taşındı