Ana SayfaGüncelİçişleri: TESUD Başkanı ve Yönetim Kurulu görevden uzaklaştırıldı

İçişleri: TESUD Başkanı ve Yönetim Kurulu görevden uzaklaştırıldı

HABER MERKEZİ – İçişleri Bakanlığı, Türkiye Emekli Subaylar Derneği’nin başkanı ile yönetim kurulu üyelerinin görevden uzaklaştırıldığını açıkladı.

İçişleri Bakanlığı, 104 emekli amiralin imzası ile yayımlanan ‘Montrö bildirisi’ne destek oldukları ve yaptıkları açıklamanın bu bildiri ile benzerlik taşıdığı gerekçesiyle Türkiye Emekli Subaylar Derneği (TESUD) Başkanı ve Yönetim Kurulu üyelerinin görevden uzaklaştırıldığını duyurdu.

Yapılan yazılı açıklamada, “Türkiye Emekli Subaylar Derneği (TESUD) Yönetim Kurulu Yöneticilerinin son günlerdeki açıklamalarında ve basın yayın organları vasıtasıyla yapmış oldukları beyanlarında, 104 emekli amiral tarafından yayımlanan bildiriye destek oldukları ve açıklamalarının emekli amirallerin bildirisi ile benzerlik taşıdığı görülmüştür” denildi.

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

Emekli amirallerce yayınlanan bildiriye ilişkin Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca Türk Ceza Kanunu’nun 316/1 maddesi kapsamında başlatılan soruşturma, halen devam etmektedir. TESUD yöneticilerinin 104 emekli amiralin bildirisine destek açıklaması üzerine Bakanlığımızca da 8 Nisan tarihinde Mülkiye Müfettişi ve Dernekler Denetçileri görevlendirilmiştir. Müfettiş ve denetçiler tarafından inceleme sonrası hazırlanan rapor; 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun ilgili maddeleri uyarınca ve genel hükümler gereğince yasal işlemlerin takdir ve ifası için Başsavcılığa tevdi edilmiştir.

Açıklamada, derneğin başkanı ve yöneticilerinin görevden uzaklaştırıldığına ilişkin ise şu ifade yer aldı: “Dernek Yönetim Kurulu Başkanı ve diğer Yönetim Kurulu Üyeleri, 5253 sayılı Dernekler Kanununun 27’nci maddesinin üçüncü fıkrası gereğince geçici bir tedbir olarak Bakanlık makamının onayı ile görevden uzaklaştırılmıştır.”

Geçtiğimiz günlerde TESUD, Milli Savunma Bakanlığı’nın (MSB) haklarındaki, “Emekli amirallerin Montrö bildirisini kınadılar” yönündeki açıklamasını yalanlamıştı. Bunun üzerine dernek hakkında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun talimatıyla denetim başlatılmıştı.
Önceki Haber
Gazeteci İnci Aydın'a beraat
Sonraki Haber
Kılıçdaroğlu'na 'Erdoğan'a hakaret'ten verilen cezaya AİHM'den ret