Ana SayfaGüncelİçişleri’nden ‘görev belgesi düzenleme’ genelgesi

İçişleri’nden ‘görev belgesi düzenleme’ genelgesi

HABER MERKEZİ – İçişleri Bakanlığı’nın yeni genelgesine göre, ‘tam kapanma’ sürecinden muaf tutulan çalışanlar için görev belgesi düzenlenmesi zorunlu tutuldu.

İçişleri Bakanlığı, 81 ilin valiliklerine “Görev Belgesi Düzenleme” konulu genelge gönderdi.

Genelgeye göre;

  • Bugünden itibaren muafiyet kapsamında bulunan işyeri, fabrika ve imalathane çalışanları, İçişleri Bakanlığı e-Başvuru sistemi üzerinden ‘görev belgesi’ başvurusu yapabilecek.
  • Sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulan işyerlerindeki çalışanların görev belgesini yanında bulundurması ve denetimlerde ibraz etmesi zorunlu olacak.
  • Kamu kurum ve kuruluşlarında görevli kamu personeli için yetkili yönetici tarafından “Kamu Personeli Görev Bildirim Belgesi” düzenlenecek.
  • Sistemsel yoğunluk, erişim hatası gibi nedenlerden dolayı zamanında görev belgesi alınamaması durumunda bir defaya mahsus en fazla üç gün geçerli olmak kaydıyla görev belgesi formu manuel doldurulabilecek ve çalışan, işyeri ve firma yetkilisinin imzasıyla düzenlenebilecek.
  • Cenaze izni için elektronik ortamda “Ölüm Belgesi” yüklenmesi zorunlu olmayacak.

Genelgede daha önceki kısıtlama dönemlerinde olduğu gibi tam kapanma döneminde de temel önceliği üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirlerinde herhangi bir aksama yaşanmaması olan sokağa çıkma kısıtlaması sırasında bahse konu sektörlerde çalışanlara yönelik sokağa çıkma muafiyeti getirildiği hatırlatıldı.

“Görev Belgesi Düzenlenmesi” konulu genelgenin tamamına BURADAN ulaşabilirsiniz.
Önceki Haber
Kıbrıs görüşmeleri: BM'den 'ortak zemin bulamadık' açıklaması
Sonraki Haber
Demirtaş’a verilen 4 yıl 8 ay ceza onandı