Ana SayfaDünya‘İstanbul Avrupa’nın en kalabalık şehri olacak’

‘İstanbul Avrupa’nın en kalabalık şehri olacak’

HABER MERKEZİ – ABD Ulusal İstihbarat Konseyi raporuna göre İstanbul’un 2035’te Avrupa’nın en kalabalık şehri olacağı öngörülüyor.

ABD Ulusal İstihbarat Konseyi (NIC) tarafından hazırlanan Küresel Eğilimler 2040 raporu açıklandı.

Konsey’in dört yılda bir hazırladığı raporda, Corona virüsü pandemisi “İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana görülen en çarpıcı küresel sorun” olarak nitelendirildi.

Pandeminin sağlık, ekonomi, siyaset ve güvenlik alanlarında önümüzdeki yıllarda dalga dalga büyüyecek etkileri olacağı kaydedildi.

DW Türkçe’de yer alan habere göre pandemi ekonomik eşitsizliği daha da derinleştirdi, hükümet kaynaklarını zorladı ve milliyetçi fikirleri körükledi.

İklim değişikliğine de değinilen raporda, bunun etkilerinin yoksul ülkelerde gıda ve su sıkıntısını daha da kötüleştireceği ve küresel göçe ivme kazandıracağı ifade edildi.

Raporda yer alan, önümüzdeki 20 yıla ilişkin nüfus gelişim tahminlerine göre, nüfusun artacağı ve 2040’ta dünya nüfusunun 9 milyar 200 milyona ulaşacağı öngörüldü.

Beklenen 1 milyar 400 milyonluk artışa karşın, nüfus artış oranının azalacağı tahminine yer verildi.

Rapora göre, nüfusu en yüksek olan şehirler sıralamasında listenin ilk beşinde Türkiye’den iki şehir yer alıyor.

İstanbul’un 2035’te listede ilk sırada yer alacağı tahmin edilirken, İstanbul’u 12 milyon ile Paris izliyor.

Üçüncü sırada 10 milyon 600 bin ile Londra geliyor. Londra’yı Madrid takip ederken, beşinci sırada ise 6 milyon 200 bine ulaşması beklenen nüfusuyla Ankara geliyor.

‘Dini ve etnik ögeler kullanılacak’

Raporda bazı devletlerin politik amaçları doğrultusunda başka ülkelerdeki dini ve etnik ögeleri kullanacağı belirtilirken, “Ankara’nın Türk nüfuzunu artırmak için Avrupa’daki diasporayı mobilize etme çabası, Moskova’nın Rusya dışındaki Ortodoks azınlıkları desteklemesi, Hindistan’ın Hindu milliyetçiliğini ihraç etme çabası” liderlerin dış politika hedeflerini gerçekleştirmek için kimliklerden nasıl istifade ettiğine örnek olarak gösterildi.

Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu İran, Endonezya, Suudi Arabistan, Avustralya, Brezilya, Nijerya, Birleşik Arap Emirlikleri gibi rekabetçi atmosferde daha fazla nüfuz sahibi olma arayışındaki bölgesel güçlerin muhtemelen yeni fırsatlardan yararlanmaya ve daha önce bir büyük güç tarafından üstlenilen rolleri üstlenmeye çalışacakları belirtildi.
Önceki Haber
Yunanistan’da bir gazeteci öldürüldü
Sonraki Haber
Şenyaşar ailesi ‘adalet’ mesaisinde