Ana SayfaGüncelİstanbul Tabip Odası’ndan salgına karşı acil önlem planı: Tam kapanma şart

İstanbul Tabip Odası’ndan salgına karşı acil önlem planı: Tam kapanma şart

HABER MERKEZİ – Corona virüsü salgının en üst seviyeye çıktığına işaret eden İstanbul Tabip Odası, alınması gereken 5 acil önlemi açıkladı. Bu önlemlerden biri de 28 günlük adil bir tam kapanma.

İstanbul Tabip Odası (İTO), kentte Corona virüsü salgınının geldiği durumu ve İstanbul için alınması gereken acil tedbirleri kamuoyuna duyurmak amacıyla Cağaloğlu’nda bulunan binalarında basın açıklaması gerçekleştirdi.

İTO Yönetim Kurulu Genel Sekreteri Osman Küçükosmanoğlu, 11 Mart 2020’de ilk vakanın resmi olarak bildirilmesinden beri hiçbir zaman tam olarak kontrol altına alınamayan salgının yıl sonunda en üst boyutlara ulaştığını ifade etti.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “kademeli normalleşme” açıklamasına da değinen Küçükosmanoğlu, şunları söyledi:

Vaka sayıları Mart ayı başında 111’e, Mart ortasında 251’e, bir hafta sonra 401’e, geçtiğimiz hafta ise hızla yükselerek 591’e çıktı. Bu sayı Türkiye ortalamasının üzerinde olup, İstanbul Samsun’un ardından vaka sayısında ikinci en yüksek il durumundadır. Altı hafta içerisinde vaka sayısı 10 kat artmıştır. Bir aylık seyir ‘kademeli normalleşme’ uygulamasının fiyasko ile sonuçlandığını göstermektedir. Ülkemiz günlük yeni vaka sayısında Avrupa’da birinci, dünyada dördüncü sıraya yükselmiştir.

‘Pandemi muhalefeti baskı altına alma aracına dönüştü’

Küçükosmanoğlu, Haziran başında kontrolsüz bir açılma yaşandığını, Eylül ayından itibaren vaka sayısında yeniden artış başladığını, Ekim ayı sonunda da ikinci pik olarak kendini gösterdiğini dile getirdi.

İktidarın, pandemiyi muhalefeti baskı altına alma aracı olarak kullandığını belirten Küçükosmanoğlu, “Yasaklar sürerken lebalep salonlarda yapılan parti kongreleri, kalabalık cenaze törenleri yanında hak arama ve ekonomik demokratik talepleri dile getiren eylemlere orantısız güç kullanarak müdahalede bulunma yasaklama bu dönemde de devam etmiştir” dedi.

Sağlık Bakanlığı’nın verileri şeffaf bir şekilde paylaşmama ısrarına işaret eden Küçükosmanoğlu, ölüm sayılarının olduğundan düşük gösterilmesinin halkta bir güvensizlik ve kuşku yarattığını vurguladı.

Küçükosmanoğlu, aşı uygulanmasının da sağlık çalışanları başta olmak üzere 65 yaş üzeri yurttaşlardan oluşan birinci gruptan başlanması gerektiğine işaret etti.

5 acil önlem

İstanbul’daki durumun daha fazla kötüleşmemesi için alınması gereken önlemleri aktaran İstanbul Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Rukiye Eker Ömeroğlu da, acil tedbirleri şu şekilde sıraladı:

  • Yaygın Test/Hızlı Aşılama: Hastalığın tespiti için yapılan PCR testleri başlangıca göre artmakla birlikte hala yetersizdir. Ülkemizde halen uygulanan PCR testi daha yaygın olarak kullanılmalı, bunun yanında daha hızlı sonuç veren testler ile sistematik bir filyasyon planlaması yapılmalı, testlerle hangi varyantların görüldüğü, kümelenmeler ve bulaş kaynakları kamuoyuna açıklanmalıdır. Ücretsiz, güvenli ve etkili aşı siyasi iktidarın bir lütfu değil her yurttaşın en doğal hakkıdır.
  • Ekonomik-Sosyal Destekli Kapanma/Kademeli-Kontrollü Açılma: Salgınla mücadelede halk sağlığı önlemlerinin başında toplumsal hareketliliğin kısıtlanması gelmektedir. Salgının bütün seyri sırasında alınması gereken bu önlemin zaman zaman kapanma olarak da tanımlanan biçimde sıkılaştırılması gerekmektedir. Göstermelik değil gerçekten yeterli ekonomik ve sosyal desteklerin sağlandığı, kısıtlamaların herkese eşit uygulandığı 28 günlük adil bir tam kapanma uygulanmalı.
  • Sistematik Filyasyon/Etkili İzolasyon: Salgınla mücadele için filyasyon çalışmaları sistematik olarak hayata geçirilmelidir. Ancak hastaların ve temaslıların tespiti kendi başına yeterli değildir. Hasta kişilerin izolasyonu ve temaslıların karantina altına alınması gerekir. Bu koşulların ise evlerde sağlanması birçok durumda mümkün olmamakta ve ev içi bulaş ciddi bir sorun oluşturmaktadır. Bu nedenle kamuya ait yurtlar, misafirhaneler ve benzeri yerler izolasyon ve karantina amacıyla kullanılmalıdır.
  • Acil Kamulaştırma/Yeniden Sosyalizasyon: Salgınla başa çıkabilmek için birinci basamağı parçalayan düzenlemeden ve liste tabanlı uygulamadan vazgeçilmeli; hızla uygulanacak ‘Yeniden Sosyalizasyon’ programıyla topluma dayalı ve nüfus tabanlı, pandemi ve diğer toplum sağlığı sorunları ile etkili bir mücadele için uygun mimari yapıya sahip kamuya ait binalarda kamu çalışanlarından oluşan eksiksiz bir ekiple koruyucu sağlık hizmetlerinin yürütülmesini sağlayacak birinci basamak sağlık örgütlenmesi hayata geçirilmelidir.
  • Şeffaf Yönetim/İnsan Hakları Merkezli Pandemi Mücadelesi: Genel olarak siyasi otoritenin, özel olarak Sağlık Bakanlığı’nın pandeminin başından bu yana gerçekleri toplumla paylaşmaması toplumda büyük güvensizliğe neden olmuş ve önlemlere uyumda ciddi sorunlara yol açmıştır. Salgınla ilgili bütün veriler başta Türk Tabipleri Birliği ve uzmanlık dernekleri olmak üzere toplumla açık olarak paylaşılmalı, salgın mücadelesinde ilgili bütün kurumlara yer verilmelidir.

‘Tek adam rejiminden kurtulamadan salgından da kurtulamayacağız’

İstanbul Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Osman Öztürk ise, salgınla mücadelede siyasal iklimin etkili olduğunu belirtti.

ABD’nin bu denli kayıp vermesinin nedeninin Donald Trump yönetimi olduğunu belirten Öztürk, Türkiye’deki ölümlerin nedeninin ise “siyasal İslamcı tek adam rejimi” olduğunu ifade etti.

Öztürk, “Tek adam rejiminden kurtulamadan salgından da kurtulamayacağız” dedi.
Önceki Haber
Sancar: İlk seçimlerde en acı tecrübeyi yaşatacağız onlara
Sonraki Haber
Denizli'de İstanbul Sözleşmesi eylemine katılan mülteciler sınır dışı edilecek