Ana SayfaGüncelKılıçdaroğlu’ndan Erdoğan’a ‘128 milyar’ sorusu: Bal gibi cevap vereceksin

Kılıçdaroğlu’ndan Erdoğan’a ‘128 milyar’ sorusu: Bal gibi cevap vereceksin

HABER MERKEZİ – “128 milyar dolar nerede” afişlerinin toplatılmasına tepki gösteren CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Ben bal gibi soracağım, sen de bana cevap vereceksin” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında gündeme dair değerlendirmelerde bulundu.

Merkez Bankası’ndaki 128 milyar dolar satılıp döviz rezervlerinin tüketilmesi tartışmalarına değinen Kılıçdaroğlu, “Bu kürsüden defalarca 128 milyar dolar nerede diye sordum. 128 milyar doları hangi kurdan sattınız diye sordum” dedi.

128 milyar doları satanların kimler olduğunu, kimin imza attığını sordum. Birisi ‘para kaybolmadı, para el değiştirdi’ diyor. Para zaten el değiştirdi. Ben sana zaten bunu soruyorum. El değiştirdi de kime gitti bu? Milyarları kim götürdü? Bunu niye soruyorum? Merkez Bankası daha önce sattığı dövizleri böyle tablolar halinde yapar kendi internet sitesinde yayımlardı. Şimdi yok.

Damat kime verdi, sen kime talimat verdin? 1 TL’den söz etmiyorum, 1 milyondan söz etmiyorum 128 milyar dolardan söz ediyorum. Ne oldu bu para? Tık yok. Önce kasada duruyor dedi, sonra ‘Pandemide kullandık’ dedi. Yalan söylüyorlar. Dua edelim darbeci diye suçlamadı bunu soruyoruz diye. Bu kadar pişkin, halktan bu kadar kopuk, bu kadar para sevdalısı dünyada başka bir iktidar görülmemiştir. Sorular karşısında ezilip büzülen, cevap veremeyen ama yeri geldiğinde kibirlenen, böbürlenen bir yapıyla karşı karşıyayız. Sen kendini ne sanıyorsun?

‘Bir darbe dönemi yaşıyoruz’

Cevap verilmemesi üzerine bu sorunun yazılı olduğu afişleri bilboardlara  astıklarını dile getiren Kılıçdaroğlu, “Dedik ki cevap vermiyor bari bilboardları kiralayalım, oraya asalım, millet görsün. Vay efendim neymiş? Cumhurbaşkanı’na hakaretmiş. Arkasında Saray’ın silueti varmış. Soru sormak ne zamandan beri hakaret oldu?” diye belirtti.

20 Temmuz sivil darbesinin en temel kanıtı budur. Bir darbe dönemi yaşıyoruz. Ben bal gibi soracağım, sen de bana cevap vereceksin. 128 milyar doların nerelere peşkeş çekildiğini başka nerden öğreneceğiz? Merkez Bankası Başkanı konuşamaz. Mümkün değil. Hazine ve Maliye’den sorumlu olan bakan mümkün değil konuşamaz. Kime soracağız?

Bu paranın işçilerden çiftçilere dek pek çok kesimin ihtiyaçlarını karşılayabileceğini kaydeden Kılıçdaroğlu, “Paranın büyüklüğü bu işte. Devletin soyulduğu burdan belli. Bunu soruyorum. Afişleri indiriyor. Bana hakarettir diyor. Niye sana hakaret olsun? Eğer hesabını veremiyorsan korkma sandığı getir, namusunla git” dedi.

‘CHP’ye iftira atıldı’

Emekli amirallerin Montrö Sözleşmesi’ne dair açıklamaları sonrası CHP’ye iftira atıldığını söyleyen Kılıçdaroğlu, ayrıca emekli amirallerin bildirisinin amirallerden bağımsız bir şekilde birilerinin aracılığı ile gece yarısı paylaşıldığını ifade etti.

“Onların iradesini suistimal edenler iktidara yakın olanlardır. Saray buradan bir darbe iması çıkarmak istedi. Arkasından da dönüp bak işte CHP var bu işin arkasında dedi. Ne oldu? Hangi CHP vardı? CHP ile ilgili tek kelime bile yok. Devlet, polis, jandarma senin elinde. Kalktın, utanmadan sıkılmadan beni suçladın.

Ekonomik kriz

Ülkedeki ekonomik krize de değinen Kılıçdaroğlu, “10 milyonun üstünde işsiz varsa bir ülkede orada huzur olmaz” dedi ve ülkeyi yönetenlerin bu durumun farkında olup olmadığını sordu.

Karabük’e giden arkadaşlarımız, bir esnaf; ‘Hükümet her şeyi eline yüzüne bulaştırdı. Resmi enflasyonla bizim enflasyonumuz arasında dağlar kadar fark var. Üç gün kapat, beş gün aç. Nasıl lebaleb kongre yaptılarsa bunun çözümünü bulmaları lazım’ diyor. Bulamazlar kardeşim. Pandemiyi bütün Türkiye’ye yayarlar. İnsanlar ölmüş, umurlarında değildir.

‘Kompoze gübre 2020 yılı son aylarında 100 liraydı. Şu anda 150 lira. DAP gübre 130 liradan 250’ye çıktı’ diyor bir çiftçi. Nasıl geçinecek bu adamlar? Yalova’da esnaf odası başkanı açık ve net söylüyor. ‘Yalova’nın şimdiye tek yaşadığı en büyük felaket depremdi. Ancak esnaf o zaman bile bu derece kötü dönem yaşamamıştı’ diyor. Emekli bir polis, ‘Süleyman Soylu bize kahramanlarım, aslanlarım diyor. Bize 3600 ek göstergemiz verilmiyor. 1995 yılından beri gasp ediliyor. Yıllarca vatan savunmasında görevli olan polis muhtaç ediliyor’ diyor.
Önceki Haber
Fotoğraflarla: Boğaziçi direnişi 100. gününde
Sonraki Haber
AİHM Demirtaş'ın başvurusunu 'kabul edilemez' buldu