Ana SayfaGüncelKobani Davası açıklamasında gözaltına alınan gazeteciler serbest

Kobani Davası açıklamasında gözaltına alınan gazeteciler serbest

HABER MERKEZİ – HDP’li siyasetçilerin yargılandığı Kobani Davası’na ilişkin İstanbul HDP il binasında yapılmak istenen açıklamayı takip ederken gözaltına alınan iki gazeteci serbest bırakıldı.

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) eski eş genel başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın da aralarında olduğu 108 kişi hakkında açılan Kobani Dava’sı Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülüyor.

HDP İstanbul İl Örgütü de davaya ilişkin il binası önünde basın açıklaması yapmak istedi.

Açıklamadan onlarca polis, il binasını, çevresini, binanın olduğu sokağa giriş ve çıkışları kapattı.

Açıklamanın başlamasına dakikalar kala kapının önünü de kapatan polis, içeriden dışarıya kimsenin çıkmasına izin vermedi.

Açıklama için dışarıya çıkmak isteyen HDP İstanbul İl Eş Başkanları ile polis arasında tartışma yaşandı.

Polis pandemi gerekçesiyle dışarıda açıklama yapılmasına izin vermeyeceklerini belirtirken, eş başkanlar, iktidarın pandemiyi istediği gibi kullandığını belirterek, dışarıda açıklama yapmak istediklerini belirtti.

Polisin izin vermemesi üzerine eş başkanlar açıklamayı, kapının önünde yapmak istediklerini söyledi. Buna da izin vermeyen polis kitleyi zorla binanın içerisine soktu. Kitle polisin müdahalesine “Kobani düşmedi düşmeyecek” sloganları ve zılgıtlarla karşılık verdi.

‘IŞİD zihniyetinin karşılığı’

Kapının girişinde açıklama yapan HDP İstanbul İl Eş Başkanı Elif Bulut, “Kobani düşmediği için HDP’yi yargılamaya çalışıyorlar” dedi.

Ama onlar HDP’yi yargılayamazlar, HDP onları yargılar. 6 yıl geçmiş Kobani davasıyla ilgili herhangi bir şey yapılmamış. 6 yıl içinde HDP bunun soruşturulması için çalışmalar yapmış, Mecliste soru önergeleri vermiş ama bunlar AKP-MHP tarafından reddedildi. Halk bu sürecin tanığıdır. Kobani düşmediği için şuan burada görüldüğü gibi demokratik bir açıklamanın yapılmasına bile izin vermiyorlar. Demokratik hakların önünü işte böyle faşizan yöntemlerle kesiyorlar. HDP herkes için hak istiyor, adalet istiyor, eşitlik istiyor. 6 milyon HDP’li için sadece istemiyor bu ülkenin toprakları için, halkları için istiyor.

Bulut, “Rojava’da IŞİD’e karşı verilen mücadele sayesinde IŞİD insanlığın başına bela olmaktan kurtuldu. O direnişin yolunu açanlar Kobani kurtuluşudur. İnsanların ölümüne seyirci kalmak istemeyen halkın sokağa çıkmasıdır. Bunu antidemokratik bir sürece dönüştüren iktidardır. Bugün niye buradasınız. Bunun sebebi IŞID zihniyetinin karşılığıdır. Halkla, gençler, kadınlar sizi yargılayacak. Bu parti direnişin buluşma halidir. Bu da size dert olsun” diye konuştu.

‘Bu dava demokrasiye ve halk iradesine darbe’

Ardından söz alan Erdal Avcı, Kobani davasının halkın iradesine darbe mahkemesi olduğunu belirterek, şunları söyledi:

Biliyoruz ki bu halkın 7 Haziran’da hükümetin ikiyüzlü maskesini düşürmesi ile başlayan savaş konseptinin bir ürünüdür. AYM’nin iade ettiği içi bomboş ve hatta hukuk adına utanılacak bu iddianame Kobani Davası iddianamesi ile birleştirilerek halkların demokratik iradesine, halkların Kürdistan ve Türkiye coğrafyasında barış, huzur ve refah içinde yaşamasına dönük bir darbe girişimidir. Bu darbe girişimlerini bu tertip mahkemelerini cemaatin, sadece KCK operasyonları ile yürüttüğü değil diğer tüm iddianamelerle hazırladığı ve cumhurbaşkanın itiraf ettiği Türkiye’deki demokrasi iradesine hazırlanmış bir darbedir.

Polis, gazetecinin kamerasını kırdı

Sonrasında açıklamaya müdahale eden polis, kitleyi kapıya sıkıştırdı. Bu sırada haber takibinde olan  Mezopotamya Ajansı muhabiri Muhammed Enes Sezgin ve Artı TV kameramanı Bilal Meyveci gözaltına alındı.

Polis bu sırada Meyveci’nin kamerasını kırdı.

Emniyetteki işlemlerinin ardından iki gazeteci de serbest bırakıldı.
Önceki Haber
Pınar Gültekin cinayeti davası: İyi hal indirimi için elinizden geleni yapıyorsunuz
Sonraki Haber
Kobani Davası: Hukuki değil siyasi bir dava