Ana SayfaGüncelKobani davasına bakan mahkemeye ikinci heyet atandı

Kobani davasına bakan mahkemeye ikinci heyet atandı

HABER MERKEZİ – HDP’nin eski eşbaşkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş’ın da aralarında bulunduğu siyasetçilerin 26 Nisan’da ilk kez hakim karşısına çıkacağı Kobani davasına bakan Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi’ne ikinci bir heyetin atandığı ortaya çıktı. Avukat Kenan Maçoğlu, amacın davayı hızlıca sonuçlandırmak olduğunu söylüyor.

IŞİD’in Kobani’ye yönelik saldırısı sonucu 6-8 Ekim 2014 tarihleri arasında ülke genelinde yaşanan protesto eylemleri gerekçesiyle Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) eski Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş’ın da aralarında bulunduğu 108 kişi hakkında açılan davanın ilk duruşması 26 Nisan’da yapılacak.

Davanın görüleceği Ankara 22’nci Ağır Ceza Mahkemesi’ne ikinci bir heyetin atandığı ortaya çıktı.

Mezopotamya Ajansı’ndan Zemo Ağgöz’ün haberine göre Hakimler ve Savcılar Kurulu’nun (HSK) 26 Mart tarihli “Adli Yargı Hakimlerinin Müstemir Yetkilerinin Belirlenmesine İlişkin” duyuruda, Ankara 22’nci Ağır Ceza Mahkemesi’ne ikinci heyet atanmasına ve mevcut heyetin sadece Kobani davası ve sonrasında gelebilecek bağlantılı davalara bakmasına karar verildiği ifadeleri yer aldı.

HDP Hukuk Komisyonu üyesi Kenan Maçoğlu, söz konusu kararla, Ankara 22’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nin özel olarak görevlendirildiğini ve davanın hızlıca sonuçlanmasının amaçlandığını belirtti.

Avukat Maçoğlu, “Ankara 22’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde tek heyet bulunuyordu ve bu heyetin Kobani dosyası dışında özel yetkili mahkeme olarak bakmış olduğu birçok dava dosyası vardı” dedi.

Dosya kapsamında tutuklu bulunan 28 kişi hakkında tutukluluk incelemesi duruşmasının yapıldığı 2 Nisan öncesi ikinci bir heyetin 22’nci Ağır Ceza Mahkemesi’ne atandığını belirten Maçoğlu, “Bu ikinci heyet 22’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nin diğer dosyalarına bakacak, mevcut Kobani dosyasının iddianamesini kabul eden heyet ise sadece Kobani davasına bakacak” diye aktardı.

‘AİHM kararını uygulamakta diretiyor’

İddianamenin bir hafta gibi kısa bir sürede mahkemece kabul edildiğini hatırlatan Maçoğlu, şunları söyledi:

Mahkeme, tutukluluk incelemesinde de iddianamedeki kopyala yapıştır gerekçelerle, tüm ayrıntılı itirazlarımıza rağmen tutukluluk halinin devamına karar verdi. Diğer yandan AİHM’in açık net kararı var bunu da uygulamamakta direniyor. Bakanlar Komitesi’nin Türkiye’ye dönük bu kararın uygulanmaması halinde uygulanacak yaptırımlarla ilgili kararın çevirisi doğrudan Adalet Bakanlığı tarafından dosyaya sunulmuştu buna rağmen yine AİHM kararını uygulamamakta ısrar ediliyor. Üstüne bir de bu heyetin özel olarak sadece bu dosyayla ilgilenmesine dönük HSK’nin verdiği karar da bu dosyanın bundan sonra ne şekilde yürütüleceğini gösteriyor.

‘Mahkemeye yönelik baskı var’

Tüm bunlar ışığında mahkemenin iktidardan bağımsız hareket edemediğine yönelik sonucun çıktığına vurgu yapan Maçoğlu, “Belli ki iktidar tarafından dosyanın hızlı bir şekilde karara çıkması isteniyor ki Bahçeli’nin de bu yönde açıklamalar olmuştu. Mahkemenin, bugüne kadar verdiği kararlara bakılınca üzerinde ciddi bir baskı olduğunu kanaatindeyiz” diye ekledi.
Önceki Haber
Irkçılığa kılıf bulan kaymakamlık paylaşımını kaldırdı
Sonraki Haber
Sultanahmet saldırısı davası: Dört sanığa ağırlaştırılmış müebbet