Ana SayfaGüncelMart ayında basın ihlalleri hız kesmedi

Mart ayında basın ihlalleri hız kesmedi

HABER MERKEZİ – Dicle Fırat Gazeteciler Derneği’nin raporuna göre geçen ay Türkiye’de bir gazeteci öldürüldü, altı gazeteci gözaltına alındı, 11 gazeteciye ceza verildi.

Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG), Mart ayı “Gazetecilere Yönelik Hak İhlalleri” raporunu açıkladı.

Rapora göre geçen ay bir gazeteci öldürüldü, altı gazeteci gözaltına alındı, 106 gazeteci ise yargı karşısına çıktı.

Mart ayında da basın özgürlüğünü yaralayan uygulamalar yaşandığına değinilen açıklamada, gazetecilik mesleğinin hedef alındığına dikkat çekildi.

Gazeteciliğin hedef alınmasıyla toplumun da hedef alındığı belirtilen açıklamada, “Basın emekçilerine yönelik baskıların temel amaçlarından biri de halkın gözünü ve kulağını kapatmaktır. İktidar, toplumun geçekleri görmesini engellemek, doğruları duymasının önüne geçmek istiyor. Tüm bu yönelimlerin kaynağı da bu istektir” denildi.

‘Haberler engelleniyor’

Gazetecileri susturmak amacıyla özellikle yargının yoğun bir çaba içerisinde olduğuna dikkat çekilen açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

Bir ay içerisinde 100’ü aşkın gazeteci yargılandıkları davalardan hakim karşısına çıkarken, gazetecilere çeşitli davalardan cezalar verildi. Raporumuzda da görüleceği üzere yine en dikkat çekici uygulamaların başında gazetelere yönelik verilen ilan reklam cezaları, televizyonlara da RTÜK eliyle verilen cezalar göze çarpıyor. Ayrıca internet haberciliğinin yaygınlaştığı bir süreçte bu mecrada sesini duyurmaya, haber yapmaya çalışan gazetecilerin haberleri de çeşitli gerekçelerle engelleniyor.

‘Tüm gazeteciler serbest bırakılmalı’

Helikopterden atılan köylülerin gördüğü işkenceyi haberleştirdikleri için 6 ay tutuklu kalan gazeteciler Adnan Bilen, Cemil Uğur, Şehriban Abi ve Nazan Sala’nın ilk duruşmada tahliye edildiği hatırlatılan açıklamada, “Bu geç kalınmış bir karardı. Arkadaşlarımız hiç tutuklanmamalı aksine ortaya çıkardıkları gerçeklerden dolayı ödüllendirilmeliydi. JinNews muhabiri Beritan Canözer dün gözaltına alınan kadınlar arasındaydı. Bu durumu kabul etmediğimizi belirtiyor, Beritan’ın bir an önce serbest bırakılması gerektiğini vurguluyoruz. Gazetecilerin tamamı serbest bırakılmalı ve mesleklerini yapmaya devam etmelidir” ifadelerine yer verildi.

‘Baskı politikalarından vazgeçilmeli’

Yaşanan gelişmelerin Nisan ayının da basın ve ifade özgürlüğü açısından baskılarla geçeceğine işaret ettiğine dikkat çekilen açıklamada şöyle denildi:

AKP-MHP iktidarının bu politikaları basın özgürlüğünü tamamen ortadan kaldıracak bir boyuta ulaştı. Toplumun karanlığa hapsedilmemesi için baskı politikalarından vazgeçilmeli, hem gazetecilerin hem de toplumun haklarına saygı duyulmalıdır. Gazeteci, temel ilkeler çerçevesinde her türlü haberi yapabilmeli, toplum da yaşananları tüm yönleriyle doğru bir şekilde görebilmeli, okuyabilmelidir.

Raporda Mart ayında gazetecilere yönelik hak ihlalleri şu şekilde sıralandı:

 • Gözaltına Alınan Gazeteciler: 6
 • Saldırıya Uğrayan Gazeteciler: 1
 • Öldürülen Gazeteciler: 1
 • Haber Takibi Engellenen Gazeteciler:  3 olay
 • Hakkında Soruşturma Açılan Gazeteciler: 2
 • Cezalandırılan Gazeteciler: 11 kişiye 29 yıl 6 ay 16 gün hapis, 14 bin 80 TL para cezası
 • Yargılaması Devam Eden Gazeteciler: 36 dosya, 106 gazeteci
 • İlan Reklam Cezası Verilen Gazeteler: 2 gazeteye 7 gün ceza
 • RTÜK Cezaları: 2 TV’ye 4 ceza
 • İnternet Erişim Engeli: 120 haber, 2 internet sitesi
 • Tutuklu Gazeteci Sayısı (06 Nisan 2021 itibariyle): 76Önceki Haber
Erkek şiddeti: Mart'ta en az 36 kadın öldürüldü, 24 kadının ölümü şüpheli
Sonraki Haber
Bahçeli: Montrö kırmızı çizgimizdir