Ana SayfaGüncelMuhalefetten ‘Montrö bildirisi’ açıklamaları

Muhalefetten ‘Montrö bildirisi’ açıklamaları

HABER MERKEZİ – Emekli amiraller tarafından yayımlanan ve hükümetin tepki gösterdiği ‘Montrö bildirisi’ne ilişkin muhalefetten gelen açıklamaları derledik.

100’ü aşkın emekli amiral, Montrö Sözleşmesi tartışmalarıyla ilgili gece yarısı bir bildiri yayımladı.

Hükümet temsilcileri ve Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamalarda bildiriye tepki gösterildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı da ‘Montrö bildirisi’ ile ilgili resen soruşturma başlattı.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise “Amirallerin rütbeleri sökülmeli, emekli maaşları kesilmeli” açıklamasında bulundu.

Diğer yandan CHP ve İYİ Parti’den yapılan açıklamalarda hükümetin emekli amirallerin bildirisine gösterdiği tepki eleştirildi.

Kılıçdaroğlu: Sahte gündemler tutmaz

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bildiriye ilişkin Twitter’da yaptığı paylaşımda, “Bu sahte gündemler tutmaz. Halkımızın tek gerçek gündemi sofrasıdır” dedi.

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç da Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “Deniz Kuvvetlerini ağzına kadar FETÖ’cü dolduranlar, 15 Temmuz’un ertesinde Atatürk ilke ve devrimleriyle yetişmiş subaylar olmasa bugün koltuklarında oturamıyor olacaklardı. Şimdi çıkmışlar 5. kol faaliyeti filan. Hadi oradan. Vatansever eleştirileri tebrik ediyorum” ifadelerini kullandı.

Tartışmalara konu olan tuğamiralin sarıklı ve cübbeli fotoğrafını da paylaşan Özkoç, “Siz önce kendi yarattığınız vesayetçilerle savaşın. O eleştirdiğiniz amiraller 15 Temmuz’un önünde de sonunda da dimdik durdular” dedi.

CHP Sözcüsü Faik Öztrak ise Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, “Gözüküyor ki AKP mağdura yatmak için hiçbir fırsatı kaçırmıyor. 103 tane amiralin açıklamasından darbe çıkartmak olsa olsa sivil darbecilere mahsus bir özelliktir” dedi.

Emekli amirallerin Montrö Sözleşmesi ile ilgili fikirlerini beyan ettiklerini belirten Öztrak, “Türkiye’nin gündeminin bu olmaması lazım. Hem ekonomik olarak hem de pandemi açısından çok kötü günlerden geçiyoruz. AKP’nin bunun üstünü örtmek için buradan darbe çıkartmasını anlayamıyorum” diye konuştu.

Öztrak, “O metnin içinde ben bir darbe tetikçiliği görmedim. Türkiye’de kimsenin söz söyleme özgürlüğü, fikrini açıklama özgürlüğü yok herhalde” ifadelerini kullandı.

Akşener: Zevzeklik

İYİ Parti Genel Başkanı Akşener, emekli amirallerin yayımladığı bildiriyi ‘zevzeklik’ olarak niteledi: “Sabah bir uyandık emekli amirallerin canı sıkılmış, bildiri yayımlamışlar. Kişisel fikirlerimi söylüyorum; bu bir zevzekliktir.”

Söz konusu bildiriyle “iktidar partisinin üzerinde tepinme fırsatı doğmuştur” diyen Akşener, “Partimiz vesayet ve diğer odakların karşısındadır” diye belirtti.

“Herkes görevini, başındayken yapmalıydı” diyerek emekli amirallere seslenen Akşener, “Biz bu ülkede işsiz gençlerin, tabletsiz çocukların derdini konuşmak zorundayız” dedi.

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Kamil Erozan ise “126 emekli Büyükelçi Montrö Sözleşmesi konusunda bundan üç gün önce bir bildiri yayınladığında iktidar ‘Monşer’lere kulak asmadı. 103 emekli Amirale kükremesinin sebebi demek ki Montrö Sözleşmesi olamaz. Mesele Deniz Harp Okulu mezunu bile olmayan ‘tarikatçı’ amiral” açıklamasını yaptı.

İYİ Parti İzmir Milletvekili Aytun Çıray da “Bu suni ‘darbe’ tartışmasının da ömrü yarına kadar. Yarın sabah vatandaşlar ihtiyaçlarını almak için ellerini ceplerine attığında bitecek” diye yazdı.

HDP’li Paylan: Darbeci arıyorsanız aynaya bakın

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan da hükümeti eleştirerek, “Seçilmiş milletvekillerini, seçilmiş belediye başkanlarını hapse atıp milli irade ahkamı kesmek riyakarlıktır. Darbeci arıyorsanız aynaya bakın” ifadesini kullandı.

Davutoğlu’dan ‘sivil darbe’ çıkışı

Gelecek Partisi Genel Başkan Ahmet Davutoğlu ise bildiriyi eleştirdi.

Davutoğlu demokrasinin yanında olduklarını belirterek, “Militarist ya da sivil farketmez, darbe heveslilerine geçit verilemez. Bildiri ülkenin tarihsel hafızasını ve içinden geçtiği hassas süreci göz önüne almayan; kötü niyetli bir sorumsuzluk örneğidir” dedi.

Yeneroğlu: Eski alışkanlıklarınızı bırakın

DEVA Partili Mustafa Yeneroğlu da, bildiriye imza atanlara seslenerek “İfade özgürlüğünüze saygı duyuyorum. Ancak siyaset yapacaksanız sorumlu siyasetin dilini kullanın. Eski alışkanlıklarınızı bırakın. Bu ülkede hiç kimse sizin emir eriniz değildir. Ve siz de artık başkalarının emir erliğine soyunmayı bırakın” dedi.

Yeneroğlu, Twitter üzerinden yaptığı açıklamasını şöyle sürdürdü:

Montrö Anlaşması elbette ülkemizin ulusal güvenlik meselesidir. Açıklama bununla yetinmemektedir. Eski ünvanların üstünlük ve ideolojik bekçilik hissiyatı ile ele alınmış siyasi meydan okuma iktidara er hizmetidir; tarz teknik bilginin de demokratik duruşun da çok ötesindedir.

Elbette emekli askerler fikir beyan edebilirler. Elbette bu açıklamanın ceza yargılaması konusu yapılması abesle iştigaldir. Metinde suç teşkil eden bir ifade yoktur. Bu farklı, tehlikeli bir tırmanışa hizmet eden siyasi meydan okumayı demokratik bilince aykırı bulmam farklıdır.

  Emekli amiraller 'Montrö bildirisi' yayımladı, hükümetten tepki geldiÖnceki Haber
Ankara'da uzaktan eğitim kararı
Sonraki Haber
Tekirdağ'da beş noktada orman yangını