Ana SayfaToplumsal CinsiyetPınar Gültekin cinayeti davası: İyi hal indirimi için elinizden geleni yapıyorsunuz

Pınar Gültekin cinayeti davası: İyi hal indirimi için elinizden geleni yapıyorsunuz

HABER MERKEZİ – Pınar Gültekin’i kendisini reddettiği için öldüren Cemal Metin Avcı ile kardeşi Mertcan Avcı’nın yargılandığı davanın duruşmasında konuşan Pınar’ın babası Sıddık Gültekin mahkeme heyetine, “Cemal Metin Avcı’ya iyi hal indirimi için elinizden geleni yapıyorsunuz” diye seslendi. Avcı’nın tutukluluk halinin devamına karar veren mahkeme, duruşmayı 12 Temmuz’a erteledi.

Muğla’da Pınar Gültekin’i kendisini reddettiği için öldüren Cemal Metin Avcı’nın tutuklu, kardeşi Mertcan Avcı’nın ise tutuksuz yargılandıkları davanın dördüncü duruşması Muğla 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılıyor.

Duruşmaya Pınar’ın anne ve babası, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı vekilleri, Muğla Barosu ve Denizli Barosu üyeleri ile KADEM, sanık ve müşteki akrabaları ile basın kartı olan gazeteciler alındı.

Cemal Metin Avcı’nın ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle yargılandığı davada Pınar’ın ailesinin avukatı, mahkeme heyetinin reddini ikinci kez istediklerini açıkladı.

Ailenin ilk reddi hakim talebi reddedilmişti.

Tüm talepler reddedildi

Tutuksuz sanık Mertcan Avcı’nın duruşma salonuna katılmasını ve ABD’ye yazılan müzekkere cevabından vazgeçilmesi talebinde bulundu.

Mahkeme heyeti, tüm bu taleplerin reddetti.

Duruşmada Diyarbakır’dan Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığı ile dinlenen tanık Mehmet Yusuf Özte ifadesinde şunları söyledi:

Cemal’i Isparta’dan tanıyordum. Beni Muğla’da misafir ettiler. İşlettiği bir bar vardı orada. Bizi işletmeye ortak edeceğini söylüyordu. Daha sonra iletişimimiz kesildi. Sosyal medyadan yazışmalar oldu aramızda. Bana 200 bin lira para teklif ettiler kızı korkutmam ve tehdit etmem için.

Pınar Gültekin Cemal’e şantaj yapıyormuş. Para istemiş. Pınar’ın abisi varmış cezaevinde. Ona tehdit mesajları göndermiş gibi konuşmalar oldu. Ben de Cemal’e ‘kadına zarar vermem’ dedim. Teklifini kabul etmedim. Selim Avcı ile Cemal Metin Avcı’dan geldi teklif.

Ardından ABD’ye Android şifresi için yazılan müzekkere ile ilgili ABD’den ek bilgi talebi geldiği, mahkemenin söz konusu talebe ilişkin yazıyı Dışişleri Bakanlığı’na gönderdiğini belirtildi.

“Size güvenmiyoruz, davadan çekilin”

Daha sonra söz alan avukat Rezan Epözdemir, şunları kaydetti:

Mertcan Avcı tahliye edildi. Ne hikmetse aynı sanık davaya İzmir Adliyesi’nden SEGBİS ile katılmak istiyor. Bu çok manidar ve düşündürücü. Bu talebi mahkeme kabul etti mi bilmiyoruz.

Size güvenmiyoruz, davadan çekilin. Bu saatten sonra vereceğiniz hiçbir karar adil bir karar olarak anlaşılmayacak. Mahkemenin haksız tahriki uygulama çabası olarak görüyoruz. Biz İstanbul’dan geliyoruz. Mertcan Avcı İzmir’den katılabiliyor. Sizi tekrar reddediyoruz.

12 Temmuz’a ertelendi

Duruşmada konuşan Pınar Gültekin’in babası Sıddık Gültekin de, “Pınar’ın ölümü beni yıktı. Benim ailem dağıldı. Ben güçlü durmaya çalışıyorum. Ailemin diğer fertlerini kurtarmak için. Dinlenen bütün şahitler yalan söylüyor. Cemal Metin Avcı’ya iyi hal indirimi için elinizden geleni yapıyorsunuz” diye konuştu.

Cemal Metin Avcı’nın tutukluluk halinin devamına karar veren mahkeme Adli Tıp Üst Kurulu’ndan gelecek olan rapor ve ABD’ye yazılan müzekkerenin cevabının beklenmesine hükmederek duruşmayı 12 Temmuz’a erteledi.

Ne olmuştu?

Muğla’da 16 Temmuz 2020 tarihinde kaybolan Pınar Gültekin’in cansız bedeni, 21 Temmuz’da Menteşe ilçesinin kırsal Yerkesik mahallesindeki ormanlık alanda bulunmuştu.

27 yaşındaki Pınar’ı kendisini reddettiği için öldürdüğü belirlenen Cemal Metin Avcı, cinayetin ardından gözaltına alınarak tutuklanmıştı.

Avcı’nın kardeşi Mertcan Avcı’nın da telefon sinyallerinin ağabeyiyle aynı zaman diliminde olay yeri ve yakınlarında tespit edildiği ortaya çıkmış ve tutuklanmıştı.

Avcı kardeşler hakkında açılan davada, Cemal Metin Avcı’nın “canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet, Mertcan Avcı’nın da “suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme” suçundan 5 yıla kadar hapisle cezalandırılması isteniyor.
Önceki Haber
İSİG'den Kod-29 raporu: Bir yılda 177 bin işçinin işine son verildi
Sonraki Haber
Kobani Davası açıklamasında gözaltına alınan gazeteciler serbest