Ana SayfaGüncelRoboskili aileler yeniden yargılama için AYM’ye başvurdu

Roboskili aileler yeniden yargılama için AYM’ye başvurdu

HABER MERKEZİ – Roboski’de 19’u çocuk 34 sivilin savaş uçakları ile katledilmesinin üzerinden 10 yıl geçmesine rağmen tek bir kişi bile yargı önüne çıkarılmadı. Tüm başvuruları reddedilen aileler, yargı sürecinin bir kez daha başlatılması için Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu. Başvuru sonrası konuşan Roboskili HDP MYK üyesi Ferhat Encü, “Bu ülkedeki yargı mekanizması adaleti gözeten bir yerde değil. Üstünlerin hukukunu gözeten bir yaklaşım içindedir” dedi.

Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Roboski köyünde sınır ticareti yapan sivillerin 28 Aralık 2011 tarihinde Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) ait savaş uçaklarınca bombalanan 19’u çocuk 34 yurttaşın yaşamını yitirmesine ilişkin hukuk mücadelesi sürüyor.

Katliamın ardından Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatılsa da bir buçuk yıl sonra ‘görevsizlik’ kararı verilerek dosya Genelkurmay Askeri Savcılığı’na gönderildi.

Askeri savcılık da dosya hakkında Ocak 2014’te takipsizlik kararı verdi. Avukatların itirazı ise reddedildi.

Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) yapılan başvuru da reddedilince Roboskili aileler, 2016’da Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvurdu.

Ancak AİHM, 17 Mayıs 2018’de aileler adına başvuru yapan avukatların eksik belgeleri geç göndermelerini gerekçe göstererek başvuruyu “kabul edilemez” buldu ve başvuruyu reddetti.

Katliamın üzerinden geçen 10 yıla rağmen kimse hakim karşısına çıkarılmazken, Roboskili aileler yargı sürecinin yeniden başlatılması için harekete geçti.

Kendisi de katliamda yakınlarını kaybeden Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu üyesi Ferhat Encü ve Roboski ailelerinin avukatı Anayasa Hukukçusu Kerem Altıparmak, AYM’ye bir kez daha başvuru yaptı.

Başvuru sonrası aralarında HDP milletvekillerinin de bulunduğu grup basın açıklaması gerçekleştirdi.

‘Bir kişi bile yargılanmadı’

Başvuru sonrası AYM önünde açıklama yapan Ferhat Encü, 10 yıldır faillerin yargılanması için adalet arayışı içerisinde olduklarını belirtti ve şunları söyledi:

Türk savaş uçakları tarafından Roboski sınırında kendi hayatlarını idame etmek için komşularıyla ticarete giden sivil insanların üzerine bombalar yağdırıldı. O gün bugündür biz Roboski aileleri hak savunucuları, siyasetçiler olarak Roboski katliamının emrini veren, faili olanların açığa çıkarılarak, hukuk önünde hesap vermelerini talep ediyoruz. Roboski aileleri olarak adalet talep ediyoruz. Ama maalesef o gün bugündür bir kişi bile açığa alınmadığı gibi yargılanmadı, soruşturulmadı. Biz adalet mücadelesi veren Roboski ailelerine davalar açıldı, gözaltılar tutuklamalar yapıldı. 34 insanı katleden kişiler hakkında dosyalar takipsizlikle sonuçlandı ama adalet mücadelesi verenler Roboski aileleri halen yargılanmaktadır. Evladını kaybeden anneler yargılanmaktadır.

Siyasallaşmış bir yargı ile karşı karşıyayız. Dosyayı ilk olarak Uludere savcılığına götürdük. Yetkisizlik ve görevsizlik kararı ile Diyarbakır Özel Yetkili Savcılığı’na götürüldü. Daha sonra yine yetkisizlik kararıyla askeri savcılığa götürüldü. Takipsizlik kararıyla biz bu dosyayı AYM’ye götürdük. Sudan bahanelerle Anayasa Mahkemesi de bu dosyayı reddetti. Daha sonra AİHM’e götürdük orada da iç hukuk yolları tüketilmediği gerekçesiyle dosyamız reddedildi. 15 Temmuz darbe girişiminden sonra yeni delillerin ortaya çıkması ile birlikte savcılığa yeni başvuruda bulunduk. Fakat bunlar da takipsizlikle sonuçlandı. Bugün biz AYM’ye yeniden başvuruyoruz. Biz görüyoruz ki bu ülkedeki yargı mekanizması adaleti gözeten bir yerde değil. Üstünlerin hukukunu gözeten bir yaklaşım içindedirler.
Önceki Haber
Buldan gazeteci kadınlarla buluştu: Sözleşme'nin feshi tekçi erkek darbesi
Sonraki Haber
Cinsel saldırı ve ölümle tehdit edilen Dilan Koç: Ölmek istemiyorum