Ana SayfaDünyaSalgında üçüncü dalga: Fransa tamamen kapanıyor

Salgında üçüncü dalga: Fransa tamamen kapanıyor

HABER MERKEZİ – Corona virüsü salgınının üçüncü dalgasının yaşandığı Fransa’da sıkı ek tedbirler hayata geçirildi. Tamamen kapanacak olan ülkede, yurttaşlar işleri haricinde evlerinden 10 kilometre daha uzağa gidemeyecek.

Corona virüsü salgını tüm dünyayı etkisini arttırarak etkilemeye devam ediyor.

Aşının bulunması ve vaka sayılarının düşmesiyle birlikte tedbirleri gevşeten ülkeler, yeni bir salgın dalgasıyla karşı karşıya.

Vaka sayısının tırmanışa geçtiği ülkelerden biri de Fransa.

DW Türkçe’de yer alan habere göre Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, salgınının üçüncü dalgasının yaşandığı ülkenin 19 bölgesinde geçerli olan kısıtlamaların dört hafta süresince bütün ülkede uygulanacağını duyurdu.

Macron, salgının üstesinden gelebilmek için Nisan ayında ek çaba gösterilmesi gerektiğini dile getirdi.

Ülkede yayılan İngiltere varyantı nedeniyle hastanelerdeki hasta yoğunluğunun arttığını vurgulayan Macron, zamanla yarıştıklarını belirterek, mutasyon geçiren virüs yüzünden “salgın içinde salgın yaşandığını” açıkladı.

10 kilometre sınırı

Yeni kısıtlamalar kapsamında kreşler ve okullar üç hafta, liseler ve yüksek okullar dört hafta kapatılacak. Ancak, bunun iki haftası Paskalya tatiline denk geliyor.

Ayrıca 19.00’dan itibaren ülke çapında sokağa çıkma kısıtlamaları uygulanacak. Tedbirler çerçevesinde hareket kısıtlaması da getirildi, buna göre gündüzleri de dahil olmak üzere kimse yürüyüş veya spor yapmak gibi gerekçelerle evinden 10 kilometre daha uzağa gidemeyecek.

Ayrıca gıda ve zorunlu maddeler satan yerler hariç bütün dükkan ve mağazalar kapatılacak.

Fransa Ekonomi Bakanlığı’nın verilerine göre, yaklaşık 150 bin mağazanın bu uygulamadan etkileneceği tahmin ediliyor. Ülkede yeni kısıtlamalar Cumartesi gününden itibaren uygulanacak.

Macron, Mayıs ayından itibaren bütün kafeler ile kültürel hizmet veren yerlerin sıkı kurallar altında açılacağını söyledi.

‘Hatadan ders çıkardım’

Öte yandan Macron, uzun süre okulların kapatılmaması gerektiğini savunmuş, ülkede okullar sadece geçen yıl ilkbaharda kapatılmıştı.

Salgınla mücadele konusunda hata yaptığını kabul eden Macron, ancak bu hatalardan ders çıkardığını söyledi.

Macron, “Salgının her aşamasında, daha iyi yapabileceğimizi, hata yaptığımızı söyledik, bu doğru. Ama bir şeyi biliyorum: Öğrendik ve her seferinde daha iyi olduk” dedi.

Fransa’daki yavaş ilerleyen aşı kampanyasına da değinen Macron, aşı konusunda önceliği bulunan bazı yaşlılara hâlâ aşı yapılmamış olmasından derin üzüntü duyduğunu dile getirdi.

60 yaş üzeri için aşı kampanyasının Nisan ayı ortasından itibaren hızlandırılacağına dair söz veren Macron, yaz sonuna kadar da 18 yaş üzerindeki bütün yurttaşlara aşı olma imkanı sunulacağını söyledi.

Ayrıca ülke genelinde 100 bin kişide bir hafta içinde görülen vaka sayısı 375 olarak tespit edildi.
Önceki Haber
Navalni açlık grevine başladı
Sonraki Haber
Mayın patlaması: Bir çoban yaşamını yitirdi