Ana SayfaGüncelŞenyaşar ailesine saldırı davası: Fadıl Şenyaşar’a 37 yıl 9 ay hapis cezası

Şenyaşar ailesine saldırı davası: Fadıl Şenyaşar’a 37 yıl 9 ay hapis cezası

HABER MERKEZİ – Suruç’ta Şenyaşar ailesinin üç ferdi dahil dört kişinin hayatını kaybettiği saldırıya ilişkin açılan davada, babası ve iki kardeşi öldürülen Fadıl Şenyaşar’a 37 yıl 9 ay hapis verildi. Davanın diğer tutuklu sanığı Enver Yıldız’a ise 18 yıl hapis cezası verildi. Karara tepki gösteren anne Emine Şenyaşar, “Bu topraklarda adalet yok buralardan gideceğiz” dedi.

Urfa’nın Suruç ilçesinde, Haziran 2018’de AKP’nin Urfa Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın koruma ve yakınlarının saldırısı sonucu Şenyaşar ailesinin üç ferdi dahil dört kişinin hayatını kaybetmesine ilişkin açılan davanın yedinci duruşması, Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başladı.

Duruşma salonunda dava kapsamında tutuksuz yargılanan Ferit Şenyaşar ile Yıldız ailesi avukatları ile birlikte hazır bulundu.

Duruşmaya Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) üyesi avukatların yanı sıra Urfa, Diyarbakır ve Antep Barosu’na bağlı avukatlar da Şenyaşar ailesi üyeleriyle birlikte katıldı.

Yoğun polis ablukası altına alınan adliyede başlayan duruşmayı Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Berdan Öztürk, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eşbaşkanları Saliha Aydeniz ile Keskin Bayındır, Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri Ayşe Sürücü, Kemal Bülbül, Dersim Dağ ve Hasan Özgüneş takip ediyor.

Duruşmayı takip etmek isteyen gazeteciler ise pandemi gerekçe gösterilerek salona alınmadı.

Saldırıda yaralı olarak kurtulup sonrasında tutuklanan Fadıl Şenyaşar duruşmaya, tutuklu bulunduğu Elazığ Kapalı Cezaevi’nden, Enver Yıldız ise Osmaniye Kapalı Cezaevi’nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığı ile katıldı.

Kimlik tespitinin ardından başlayan dava duruşmasında savcı mütalaasını tekrarladı. İlk olarak tutuklu Fadıl Şenyaşar söz aldı.

Esasa ilişkin savunma yapan Şenyaşar, haksızlığa uğradıklarını, uzun süredir tek kişilik odada tutulduğunu belirterek, tahliye talebinde bulundu.

‘Bir insanlık suçu işlendi’

Ardından söz alan Ferit Şenyaşar, ailece bir katliama maruz kaldıklarını belirterek, hastane ve işyeri dosyasının tefrik edilmesini “hukuksuzluk” olarak tanımladı.

Dosyanın bir an önce kapatılmaya çalışıldığını belirten Şenyaşar, şunları söyledi:

Hastane dosyası üzerinde halen gizlilik kararı var. Ve bu dosya 3 yıldır hala açılmamış. Bir aydır Urfa Adliyesi önündeyiz. Savcıyla görüşmek istiyoruz ama savcı bizimle görüşmüyor. Bize yönelik bir insanlık suçu işlendi. Tüm Türkiye buna tanıktır ve izliyor. Yargı üzerinde bir baskı olduğunu tüm kamuoyu ve dünya biliyor. Aleyhimize çıkacak bir karar ülkenin vicdanını yaralayacaktır.

Soruşturmanın genişletilmesi talebine ret

Şenyaşar ailesinin avukatlarından Bülent Duran, dava dosyası ve yürütülen soruşturmanın başından beri kendilerine kapalı olduğunu vurguladı.

Müvekkili Adil Şenyaşar’a yönelik saldırıları hatırlatan Duran sözlerini şöyle sürdürdü:

Bileğinde 17 darbe var. Bunlar farklı silahlardan çıkmış. Talebimiz olan Adil’in bileklerinden aldığı darbeler bu dosyada yok. Buna ilişkin tekrardan rapor aldırılması ve araştırılmasını istiyoruz. Yine olay yerine ilişkin keşif yapılması ve Nesih Şimşek’in dinlemesini istedik ama reddedildi. Yine talep ediyoruz, taleplerimiz dinlensin. Bu soruşturma adil yürütülmedi. Sadece bir kişi tutuklu başka kimseye soruşturma açılmadı. Hukuksuzca hazırlanan bu iddianame ile yargılama yapılıyor. Bu kabul edilmez.

Şenyaşar ailesinin avukatları dava dosyasının ve soruşturmanın genişletilmesini talep etti. Mahkeme heyeti talebi reddederek, duruşmaya 10 dakika ara verdi.

Aranın ardından devam eden duruşmada konuşan aile avukatlarından Hidayet Enmek, yaşanan olayın başından beri Yıldız ailesi ve avukatları tarafından örgütle ilişkilendirilmeye çalışıldığını dile getirdi.

Enmek, müvekkillerinin hiçbir örgütle bağı ve alakası olmadığını belirterek şunları söyledi:

İlk saldıran Yıldız ailesidir. Bu görüntülerde de mevcuttur. Müvekkilimiz Celal’i yere yatırıp vuruyorlar. Yıldızlar ellerinde silahlarla dükkanın içine giriyor. Zaten ne yaptıkları görüntülerde görülüyor. Müvekkil Fadıl’ın yaptığı ailesine karşı yapılan saldırıyı bertaraf etmek. Yaptığı meşru savunmadır. Müvekkilimizin 2 yıl 9 ay tek hücrede tutulması vicdani değildir. Beraatini talep ediyoruz.

Hastanede linç

Sonrasında tekrardan söz alan avukat Bülent Duran, Yıldız ailesi ve avukatlarının yaşanan olayı örgüt ile ilişkilendirerek siyasi rant elde etme amacında olduğunu ifade etti.

Enver Yıldız’ın tutuklanmadan önceki tape kayıtlarına işaret eden Duran, şöyle devam etti:

Bakın tape kayıtlarında geçen bir konuşma şöyle; ‘Vekil Halil Yıldız bu işi hal edecek. Savcıyla görüşecek ben sonra gelip teslim olacağım’ diyor. Daha sonra da gelip teslim oluyor. Saldırılar hastanede devam ediyor. Müvekkillerimiz burada linç edilerek öldürülüyor. Ama hastane boyutuna ilişkin gizlilik kararı devam ediyor. Soruşturma dosyasına ulaşamıyoruz. İşyeri dosyasını tefrik edip, burada yargılama yapılıyor. Müvekkillerimizin aleyhine çıkacak karar hukuki olmayacaktır.

‘Bizi siz öldürdünüz’

Duruşmada söz alan Enver Yıldız, Şenyaşar ailesinin avukatlarına yönelik hakaretlerde bulunması üzerine, mahkeme başkanı devreye girerek müdahalede bulundu.

Savunmasını sürdüren Yıldız, Şenyaşar Ailesi’nin avukatlarını işaret ederek, “Bizi siz öldürdünüz” demesi üzerine avukatlar, Yıldız’ın hedef gösterdiğini belirterek, mahkeme heyetine müdahale talebinde bulundu.

Yıldız, savunmasının devamında şunları söyledi: “Yıldız ailesi olarak Suruç’a Türk Bayrağı astığımız için teröre karşı çıktığımız için hedef gösterildik. Şenyaşarlar bize planlı bir şekilde saldırdı” dedi.

Fadıl Şenyaşar’a 37 yıl 9 ay hapis

Mahkemeye esasa ilişkin savunmalardan sonra kararını açıklayan mahkeme heyeti,  tutuklu sanılardan Fadıl Şenyaşar hakkında Mehmet Şah Yıldız’ı öldürme, Abdurrahman, Mustafa, Nihat, Süleyman ve Kenan Yıldız’ı öldürmeye teşebbüs, Engin Şimşek ve Ahmet  Çetin’i yaralamak ve tabanca taşımaktan toplam 37 yıl 9 ay hapis cezası verdi.

Diğer tutuklu sanık Enver Yıldız hakkında ise müebbet hapis cezası verildi. Mahkeme, suçun “ağır tahrik altında işlediği” gerekçesiyle verilen cezayı 18 yıl hapse indirdi.

Mahkeme heyeti, davanın  tutuksuz sanıklarından  Ferit Şenyaşar’a  ceza verilmesine yer olmadığına karar verirken, dosyanın diğer sanıkları Süleyman Yıldız’a 4 yıl 3 ay 22 gün, Abdurrahman Yıldız 11 ay 23 gün, Kenan Yıldız 4 yıl 8 ay 18 gün, Mustafa Yıldız’a 1 yıl 1 ay 14 gün, Mehmet Yıldız’a 6 ay 22 gün, Nihat Yıldız’a 1 yıl 11 ay 18 gün, Halil İbrahim Şimşek’e  3 yıl 9 ay, Mehmet Şimşek’e 2 yıl 6 ay 10 gün, Mehmet Yıldız’a 2 yıl 6 ay 10 gün hapis cezası verdi.

Hakkında yakalama kararı olan İbrahim Yıldız’ın dosyasının ise yakalanamadığı için tefrik edilmesine karar verildi.

“Bu topraklarda adalet yok, buralardan gideceğiz”

Oğlu Fadıl Şenyaşar’a 37 yıl 9 ay hapis cezası verilmesini “adalet” nöbetindeyken öğrenen anne Emine Şenyaşar, “Bu topraklarda adalet yok buralardan gideceğiz” diyerek karara tepki gösterdi.

5 tane oğlum vardı 2 tanesini öldürdüler, birini de cezaevine koydular. 37 yıl 9 ay ceza vermişler. Katliamı yapanlara ise 18 yıl. Bu adalet mi, bu nasıl bir devlet? Bu topraklarda adalet yok buralardan gideceğiz. Artık bu topraklarda yaşayamayız. Şimdi evimi taşımaya gidiyorum. Kim benim çocuklarımı öldürdü? Kim hastane duvarlarını kırmızıya boyadı. Bu nasıl devlet, bu nasıl adalet. Bizi de tutuklayın, öldürün.

Çevrede bulunan polislerin telefonla annenin isyanını kayıt altına almasına tepki gösteren saldırıda yaralı kurtulan Mehmet Şenyaşar, “Siz ancak bizim peşimize düşersiniz. Katliam yapanların peşine düşün. Adalet bu mu? Bu yapılanlardan herkes sorumlu bir gün size de adalet lazım olacak” diye konuştu.


  Emine Şenyaşar duruşma günü de nöbette

PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Gazetecilik onurunu savundular: Dört gazeteci de tahliye edildi
Sonraki Haber
Siirt'te 15 gün süreyle eylem ve etkinlik yasağı