Ana SayfaGüncelSoylu’dan CHP’ye: Sizi 15 Temmuz’dan beter yaparız

Soylu’dan CHP’ye: Sizi 15 Temmuz’dan beter yaparız

HABER MERKEZİ – İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, CHP Grup Başkanvekili Engin Altay’ı hedef alarak, “Vallahi sizi, 15 Temmuz’dan beter yaparız” tehdidinde bulundu.

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay’ın, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la ilgili sözleri sonrası İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan tehdit içerikli bir açıklama geldi.

Soylu, Twitter hesabından Altay’ın yaptığı açıklamanın başı ve sonu kesilmiş haliyle servis edilen ve konuya ilişkin sözlerinin tamamını içermeyen Yeni Şafak’ın videosunu paylaşarak, “Tarih fukarası, cahil… Siyasete, demokrasiye, millete inanmayan, hâlâ darbeyi iktidar aracı gören zavallılar… ‘Menderes’in sonunu Erdoğan’a yakıştırmak…’ Vallahi sizi, 15 Temmuz’dan beter yaparız…” ifadelerini kullandı.

AKP Sözcüsü Ömer Çelik de “Milli iradeyi ölümle tehdit edenlere meydan okuyoruz. Elinizden geleni ardınıza koymayın. Cumhurbaşkanımızı ‘Menderes’in sonu’ ile tehdit edenlere diyoruz ki; ‘Buyrun gelin, biz burdayız.’ Siz ‘Menderes’in sonu’ diye tehdit edin, biz milli irade diyerek dimdik karşınızdayız” dedi.

Engin Altay ne dedi?

CHP’li Engin Altay’ın Adnan Menderes’le ilgili açıklamasının tamamı şöyleydi:

Benzetme olmasın, ‘Cumhuriyet tarihinin en büyük hatası nedir?’ diye bir soru sormuş ol lütfen (spikere hitaben). Ben de şöyle cevap vereyim, Menderes’i idam etmektir. En büyük hatadır. Türk demokrasisine vurulmuş en büyük darbedir o. Ama rahmetli Menderes de bir dönem dinci odaklara pek yüz vermişti, taviz vermişti. Ve onlar o kadar ileri gitmişlerdi ki Menderes’ten aldıkları güç ve yüzle… Menderes sonra ne yapmak zorunda kaldı. Atatürk’ü Koruma Kanunu yapmak zorunda kaldı. Umarım Erdoğan da, ‘sonu benzemesin’ Menderes’e… Onu biz sandıkla tıpış tıpış göndereceğiz.

Gazeteci İsmail Saymaz ve Gürkan Hacır’ın araya girerek, “Açarsanız, yanlış anlaşılmasın, ‘sonu benzemesin’ cümleniz için” demesi üzerine de Altay, “Tabii, Menderes’in ve arkadaşlarının idam edilmesi Türkiye’de yapılmış en büyük yanlıştır. Cumhuriyete, demokrasiye yapılabilecek en büyük hakarettir, yanlıştır… Erdoğan da bunlara taviz verirse, yeni bir kanun çıkarmak zorunda kalır, bunu söylüyorum. Tabii ki, hiç birimizin sonu benzemesin, benim de benzemesin, öyle şey olur mu?” diye devam etmişti.
Önceki Haber
DİSK, KESK, TMMOB ve TTB'den 1 Mayıs açıklaması
Sonraki Haber
Kadına Karşı Şiddet Araştırma Komisyonu toplanıyor: Gözümüz üzerinizde