Ana SayfaGüncelVan’da askerlerin ateş açıp yaraladığı köylü hastaneye kaldırıldı

Van’da askerlerin ateş açıp yaraladığı köylü hastaneye kaldırıldı

HABER MERKEZİ – Van Çaldıran’da kaybolan koyunlarını arayan Caner Ağurtan, askerler tarafından vurulduğunu ve yaralı halde tekmelendiğini söyledi.

Van’ın Çaldıran ilçesine bağlı Aşağı Gülderen Mahallesi’nde çiftçilik yapan Caner Ağurtan, dün akşam saatlerinde kaybolan koyunlarını sabah 06:00 civarında, çevrede aramaya başladığını söyledi.

Mezopotamya Ajansı’na konuşan Ağurtan, “Bir saate yakın bir süre sonra askerler sınıra yakın bir yerde bana ateş açtı. Kurşun ayağıma isabet etti. Yaralanınca bağırarak ‘Beni hastaneye götürün’ dedim” ifadelerini kullandı:

Vurulduktan 10 ile 15 dakika sonra yaralı halde yürüdüm. Daha sonra askerler yanıma geldi. Bir iki asker bana tekme attı. Tekme attıklarında ‘Yapmayın yaralıyım’ dedim ama beni dinlemediler. Askerler buna, ‘Seni iyi vurmuşlar’ diyerek bir daha tekmelediler. Ardından 10’a yakın asker etrafımda toplandı. Askerlerden biri yarama bakarak ‘Korkma bir şey olmamış. Köylüler gelene kadar burada kalacaksın’ dedi. Köylülerimiz beni almaya geldiklerinde yarım saat alana girişlerine izin verilmedi. Ardından köylüler beni alıp önce Gürpınar’a ardından Çaldıran’a getirdiler.

Çaldıran’daki ilk müdahalenin ardından Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Dursun Odabaşı Tıp Merkezi’ne sevk edilen ve tedavisi devam eden Ağurtan, “Bu haksızlığı kabul etmiyorum. Beni suçsuz bir şekilde vurdular. Ben sadece koyunlarımı aramak için çıkmıştım. Askerlerden şikayetçiyim” dedi.

Çaldıran ilçesinde ifadesi alınan Ağurtan, askerler hakkında suç duyurusunda bulunacağını dile getirdi.
Önceki Haber
Evli olduğu Filiz Tekin'i öldürmekten yargılanan İbrahim Tekin'e beraat
Sonraki Haber
1 Mayıs: Kazancı Yokuşu’nda anma, Ankara ve İzmir'de müdahale