Ana SayfaDünyaAB, aşı pasaportu konusunda anlaştı

AB, aşı pasaportu konusunda anlaştı

HABER MERKEZİ – Avrupa Birliği, “Covid-19 seyahat sertifikası” konusunda anlaşmaya vardı.

Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde yaşayan kişiler 1 Temmuz’dan itibaren Corona virüsüne (Covid-19) karşı aşılandıklarını, testlerinin negatif çıktığını ya da son 6 ayda Covid-19 geçirdikleri için kanlarında antikor oluştuğunu gösteren bir sertifikayla AB içinde sorunsuz seyahat edebilecek.

AB Komisyonu tarafından önerilen düzenleme ile ilgili olarak bir süredir yoğun müzakereler gerçekleştiriliyordu.

BBC Türkçe’nin haberine göre üye devletlerin temsilcileri, AB Komisyonu ve Avrupa Parlamentosu (AP) tarafından yürütülen görüşmeler Perşembe akşamı anlaşmayla sonuçlandı.

Buna göre AB sınırları içinde yaşayan kişilerin kısıtlamalardan etkilenmeden rahatça seyahat edebilmesini sağlayacak “Covid-19 seyahat sertifikası” 1 Temmuz’dan itibaren yürürlüğe girecek.

Sertifika, 12 ay boyunca geçerli olacak.

Akıllı telefonlardaki QR kodu ya da kağıt bir belgeden oluşan sertifikada, aşılama durumu, o ana kadar kaç doz aşının uygulandığı, son 6 ayda enfeksiyon geçirilmesi sonucu kanda bağışıklık oluştuğu ya da son 72 saatte yapılan Covid-19 testinin negatif çıktığına ilişkin bilgiler yer alacak.

Hangi aşılar için geçerli?

AB üyesi ülkeler Avrupa İlaç Ajansı (EMA) tarafından onaylanan Pfizer-BioNTech, Moderna, Oxford-AstraZeneca ve Johnson & Johnson aşılarını kabul edecekler. Bunun dışındaki aşılarda ise inisiyatif üye devletlere bırakıldı.

Ülkeler, hangi aşıları kabul edeceğine kendisi karar verecek. Örneğin Rus Sputnik V aşısı olan Macaristan vatandaşları, Hollanda tarafından kabul edilmeyecek.

Ama komşu ülke Belçika, Rus aşısı yaptıranlara da Covid-19 seyahat sertifikası aracılığıyla kapıları açacağını açıkladı.

Üye devletler, isterlerse tek doz aşı yaptırmış ancak ikinci doz için bekleyen kişilerin serbestçe seyahat etmesine de izin verecek.
Önceki Haber
Mor Çatı’dan Danıştay’a İstanbul Sözleşmesi başvurusu
Sonraki Haber
Tüketici güveni son iki yılın en düşük seviyesinde