Ana SayfaDünyaAB Komisyonu’ndan turistik seyahatleri kolaylaştırma önerisi

AB Komisyonu’ndan turistik seyahatleri kolaylaştırma önerisi

HABER MERKEZİ – Avrupa Birliği Komisyonu, birlik üyesi olmayan ülke vatandaşlarına yönelik seyahat kısıtlamalarının kaldırılmasını önerdi. Ancak bunun için kişinin geldiği ülkede salgın açısından durumun ‘iyi’ ve aşı yaptırmış olması şartları aranıyor.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Covid-19 pandemisinde dünyada gelinen durumu ve aşı kampanyalarında kaydedilen ilerlemeyi dikkate alarak, birlik üyesi olmayan ülke vatandaşlarının AB’ye seyahatinin yeniden kolaylaştırılmasını önerdi.

AB Komisyonu’nun bugün üye ülkelere sunduğu öneriye göre, üçüncü ülke vatandaşlarının AB’ye seyahatlerine getirilen kısıtlamalar kaldırılarak, turistik seyahatlere de izin verilmesi öngörülüyor.

DW Türkçe’de yer alan habere göre AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, seyahat kısıtlamalarının kaldırılması yönündeki öneriyi “AB’de turizm sektörünü ve sınır ötesi dostlukları yeniden canlandırma zamanı” sözleriyle duyurdu.

“Aşı olan ziyaretçilerin ve sağlık açısından durumun iyi olduğu ülkelerden gelenleri yine konuk etmeyi öneriyoruz” diyen AB Komisyonu Başkanı, ancak “Varyantlar ortaya çıktığında, hızla harekete geçmeliyiz: ‘AB fren mekanizması’ önerisinde bulunuyoruz” ifadelerini kullandı.

AB Komisyonu’nun önerisine göre, AB üyesi ülkelere seyahate izin verilebilmesi için kişilerin geldiği ülkelerde salgın açısından durumun ‘iyi’ olması şartı aranıyor.

Ayrıca, AB’ye seyahat edecek kişilerin, AB’de onay verilen aşılardan birini en az 14 gün önce yaptırdığını belgelemesi gerekiyor.

Komisyon, aşılarla ilgili listenin Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) acil kullanım onayı verdiği aşılara göre genişletilebileceği de belirtiyor.

Rusya’da üretilen Sputnik V aşısı, AB’ye bağlı ilaç değerlendirme ve denetleme kuruluşu Avrupa İlaç Ajansı’ndan (EMA) henüz onay almamasına rağmen, DSÖ’nün acil kullanım onayı verdiği aşılar arasında bulunuyor.

Öneride, aşı yapılamayan çocuklara ise aşı olmuş ebeveynleri ile seyahat izni verilmesi öngörülüyor. Ancak bunun için çocukların, en fazla 72 saat önce yapılmış PCR testinin sonucunun negatif olduğunu göstermesi gerekiyor.

Söz konusu önerinin hayata geçirilebilmesi için AB’ye üye 27 ülke tarafından onaylanması gerekirken, konuyla ilgili teknik görüşmelerin Salı günü başlaması planlanıyor.

Avrupa Birliği, Corona virüsünün dünya genelinde yayılması nedeniyle geçen yılın Mart ayında üçüncü ülke vatandaşlarının gerekli olmayan durumlarda AB’ye seyahatini kısıtlama kararı almıştı.
Önceki Haber
Gazeteci kadınlara yönelik en çok şiddet vakası Türkiye'de
Sonraki Haber
Reuters: Türkiye geç adım attı, turizm hedefini tutturması zor