Ana SayfaDünyaABD Başkanı Biden’dan İsrail’e destek: Bölge ülkeleri İsrail’i bağımsız Yahudi bir devlet olarak tanımalı

ABD Başkanı Biden’dan İsrail’e destek: Bölge ülkeleri İsrail’i bağımsız Yahudi bir devlet olarak tanımalı

ABD Başkanı Joe Biden, İsrail ile Hamas arasında 10 Mayıs’tan başlayıp 200’den fazla kişinin yaşamını yitirdiği çatışmalardan sonra ilan edilen ateşkesle ilgili konuştu. Biden, “Bölge ülkeleri İsrail’in bağımsız Yahudi bir devlet olarak var olma hakkını tanıyana kadar barış olmayacak” dedi.

ABD Başkanı Joe Biden, Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in ile yaptığı ikili görüşme sonrası düzenledikleri basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Son olaylarda ABD’nin İsrail’e verdiği destek ve 735 milyon dolarlık silah satışının bazı Demokrat çevrelerce eleştirilmesine yanıt veren Biden, “İsrail’in güvenliği için verdiğim taahhütlerde bir değişiklik yok. Bölgede iki devletli çözüme hâlâ ihtiyacımız var, sorunlara tek çözüm bu olacaktır” dedi.

Biden, Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas ile yaptığı telefon görüşmesinde Batı Şeria’nın güvenliği için de kendilerine destek vereceğini belirttiğini kaydederek, “Aynı zamanda İsraillilere, Kudüs’teki toplumlararası çatışmaları durdurmaları gerektiğini de söyledim” ifadesini kullandı.

Gazze’nin yeniden inşası için diğer ülkelerle ekonomik bir paket oluşturulması konusunda çalışmalar yürüttüklerini kaydeden Biden, “Bölge ülkeleri İsrail’in bağımsız Yahudi bir devlet olarak var olma hakkını tanıyana kadar barış olmayacak” dedi.

Ateşkes için dua!

Biden, bir gazetecinin “Son bir haftada İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ile ilişkinizi nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna ise şu cevabı verdi:

İnsanlarla yaptığım özel görüşme ve müzakereler hakkında konuşmam. Ancak geçen defasında ateşkes 56 günde sağlanmıştı. Şimdi sağlanan ateşkesin korunması için dua ediyorum. Benyamin Netanyahu’dan söz aldım, o bana verdiği sözleri hep tutmuştur.

‘Filistin halkının lideri Abbas’

Batı Şeria’daki Filistinlilerin hayatının kendisi için önemli olduğunu belirten Biden, “Abbas, Filistin halkının lideri olarak görülmeli, bizim terör örgütü olarak tanıdığımız Hamas değil.” diye konuştu.
Önceki Haber
Anadolu Ajansı bakanları şoke eden muhabirini kovdu
Sonraki Haber
Gazete Karınca büyüyor: Bizi takipte kalın