Ana SayfaDünyaABD Senatörü Bernie Sanders: Filistin konusunda rotamızı değiştirelim

ABD Senatörü Bernie Sanders: Filistin konusunda rotamızı değiştirelim

Vermont Senatörü Demokrat Partili Bernie Sanders, İsrail’in Filistinlilere yönelik politikalarına karşı ABD’nin rotasını değiştirip tarafsız bir yaklaşım sergilemesi gerektiğini ifade etti.

Demokrat Parti’nin etkili isimlerinden Vermont Senatörü Bernie Sanders, New York Times (NYT) gazetesinde İsrail’in son günlerdeki saldırılarına yönelik “ABD, Orta Doğu’da Yansız Bir Yaklaşımı Desteklemelidir” başlıklı bir makale yayınladı.

Yıllardır yaşanan her çatışmadan sonra “İsrail’in meşru müdafaa hakkı” söyleminin dillendirildiğini kaydeden Sanders, “Peki, ‘Filistin halkının hakkı nedir?’ sorusu neden hiç sorulmuyor? Ve neden İsrail ve Filistin’deki şiddeti, yalnızca İsrail’e roketler düşerken fark ediyor gibi görünüyoruz?” diye belirtti. .

Yasadışı yerleşim hatırlatması

Sanders, Hamas tarafından atılan roketlerin kabul edilemez olduğunu ancak son günlerde yaşanan çatışmaların bu roketlerle başlamadığını vurgulayarak şu hatırlatmayı yaptı:

Kudüs’ün mahallesi Şeyh Cerrah’taki Filistinli aileler, zorla yerlerinden edilmelerini kolaylaştırmak için tasarlanmış yasal sistemde uzun yıllardır tahliye tehdidi altında yaşıyor. Son haftalarda, aşırılık yanlısı yerleşimciler onları tahliye etme çabalarını yoğunlaştırdı ve trajik bir şekilde, bu tahliyeler daha geniş bir siyasi ve ekonomik baskı sisteminin sadece bir parçasıdır.

İsrail’de Başbakan Benyamin Netanyahu hükümetinin Filistinlileri ötekileştirerek iki devletli çözüm olasılığını engellemek için yasa dışı yerleşim politikalarının peşinde koştuğunu söyleyen Sanders, “İsrail, barış ve adalet yerine, o topraklarda eşitsiz ve demokratik olmayan kontrolünü sağlamlaştırıyor” diye belirtti.

‘Rotamızı değiştirmeliyiz’

ABD Başkanı Joe Biden’ın şimdi dünyaya adalet ve demokrasi temelli bir yaklaşım sergileme şansı olduğuna işaret eden Sanders, “Rotamızı değiştirmeli ve sivillerin korunmasına ilişkin uluslararası hukuku destekleyen ve güçlendiren tarafsız bir yaklaşım benimsemeliyiz” çağrısını yaptı.

Washington’un İsrail’e her yıl yaklaşık 4 milyar dolar yardımda bulunduğunu hatırlatan Sanders, ABD’nin artık Netanyahu hükümetinin demokratik olmayan ırkçı davranışlarını artık savunmayı bırakması gerektiğini vurguladı.

Sanders makalesinde son olarak insan haklarına dikkat çekti:

ABD’nin İsrailliler ve Filistinliler için geleceği inşa etmelerine yardım etmede önemli bir rol oynayacağına kuvvetle inanıyorum. Ancak ABD küresel sahnede insan hakları konusunda güvenilir bir ses olacaksa, politik olarak zor olsa bile uluslararası insan hakları standartlarını tutarlı bir şekilde korumalıyız. Filistin haklarının önemli olduğunu kabul etmeliyiz. Filistinlilerin yaşamı önemlidir.
Önceki Haber
Kürt aileye saldıranlardan 2'si tutuklandı
Sonraki Haber
WhatsApp’tan "15 Mayıs" açıklaması: İstediğiniz zaman kabul edebilirsiniz