Ana SayfaVideoAğır hasta tutuklu Özkan için tahliye çağrısı: Tek başına ihtiyaçlarını karşılayamıyor

Ağır hasta tutuklu Özkan için tahliye çağrısı: Tek başına ihtiyaçlarını karşılayamıyor

HABER MERKEZİ – Çok sayıda sivil toplum kuruluşu, demokratik kitle örgütü ve meslek odası, 83 yaşındaki ağır hasta tutuklu Mehmet Emin Özkan’ın tahliye edilmesi için çağrı yaptı.

Diyarbakır’ın Lice ilçesinde 22 Ekim 1993 tarihinde Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Bahtiyar Aydın’ı öldürdüğü iddiasıyla ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alan davanın tek tutuklusu 83 yaşındaki Mehmet Emin Özkan, davanın iddianamesinde olayla ilgisinin olmadığı açığa çıkmasına rağmen 25 yıldır cezaevinde.

Ağır hasta tutuklu Özkan, geçtiğimiz günlerde elleri kelepçeli şekilde hastaneye götürüldü. Kelepçeli tedaviye zorlanan Özkan, yeniden cezaevine götürüldü.

Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği (CİSST), Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD), Görülmüştür Hak İnisiyatifi Derneği, insan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi, İstanbul Tabip Odası, Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD), Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Şişli Şubesi, Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV), Toplum ve Hukuk Araştırmaları Vakfı (TOHAV), da Özkan için yazılı açıklama yayımladı.

Açıklamada Özkan’ın infazına ara verilerek, tedavisinin dışarıda gerçekleşmesi çağrısı yapıldı.

Özkan’ın, “Kalp rahatsızlığı, hipertansiyon, toksik guatr (zehirli guatr), osteoporoz (kemik erimesi), böbrek ve bağırsak bozuklukları, aşırı derecede kilo kaybı, duyma ve görme eksikliği, hafıza kaybı gibi çeşitli ve kronik hastalıkları bulunmaktadır” denildi.

Açıklamada Özkan’ın uzun yıllar tecritte kalması sebebiyle sağlık sorunlarının ağırlaşarak devam ettiği ve kişisel ihtiyaçlarını dahi tek başına yerine getiremediği vurgulandı.

Pandemi sürecinde gerekli sağlık kontrollerinin yapılmaması nedeniyle Özkan’ın durumunun ağırlaştığı vurgulanan açıklamada, bir hafta içinde 5 defa kelepçeli bir şekilde hastaneye kaldırıldığı hatırlatıldı.

Açıklamada, Özkan’ın kelepçe ile yatağa bağlı bir şekilde tedavi edilmesine tepki gösterilerek, sağlık sorunlarına rağmen Adli Tıp Kurumu’nun cezaevinde kalabileceği yönünde raporlar vermesi eleştirildi.
Önceki Haber
'Yargı önünde hesaplaşacağız' diyen Demirtaş'a 2 yıl 6 ay ceza
Sonraki Haber
Mevcut en güncel haber.