Ana SayfaDünyaAnsaar International Almanya’da yasaklandı

Ansaar International Almanya’da yasaklandı

HABER MERKEZİ – Almanya İçişleri Bakanı Seehofer, Ansaar International adlı örgütün faaliyetlerini yasakladı. Kendini uluslararası yardım kuruluşu olarak tanıtan Ansaar International’ın El Nusra, Eş Şebab gibi örgütlere yardım ettiği öne sürülüyor.

Almanya İçişleri Bakanlığı Ansaar International isimli selefi örgütün ve bu örgüte bağlı tüm yan örgütlerin faaliyetlerini yasakladığını açıkladı.

Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre İçişleri Bakanı Horst Seehofer’in sözcüsü Steve Alter yasaklama kararını Twitter üzerinden yaptığı açıklamada ile duyurdu. Alter, söz konusu örgütün, topladığı bağışların amacı dışında kullanıldığını belirterek, “Terörle mücadele etmek isteyen, onun para kaynaklarını kurutmalıdır” ifadesine de yer verdi:

İçişleri Bakanı Seehofer’in yasaklama kararına gerekçe olarak, Ansaar International’ın topladığı yardım paralarını; Suriye’deki El Nusra Cephesi, Filistinli Hamas ve Somali’de selefi Eş Şebab gibi, Almanya tarafından “terör örgütü” kabul edilen yapılanmalara aktarması gösteriliyor.

Açıklamada ayrıca, Ansaar International’in sadece insani amaçlar için kullanılacağını belirterek bağış topladığı, ancak bu bağışları amacı dışında kullanarak bağış yapanları aldattığı ifade ediliyor.

2012 yılında, Almanya’nın Düsseldorf kentinde kurulan Ansaar International, kendini “Allah için” projeler düzenleyen bir yardım kuruluşu olarak tanımlayan bir yapılanma.

Örgüt, faaliyetleri ile ilgili olarak, Gazze’nin yanı sıra Orta Doğu, Afrika, Asya, Avrupa ve Amerika kıtalarında ihtiyacı olan kişi ve gruplara sağlık, su, temizlik ve eğitim gibi hizmetler sağladığını öne sürüyordu.

 
Önceki Haber
Nisan ayı çetelesi: En az 17 kadın katledildi, 12 şüpheli ölüm
Sonraki Haber
Koca: Üçüncü dozları yerli aşıyla yapabiliriz