Ana SayfaGüncelAsker ateşiyle yaralanan çocuk: Bizi biliyorlardı

Asker ateşiyle yaralanan çocuk: Bizi biliyorlardı

HABER MERKEZİ – Hakkari’de askerlerin açtığı ateş sonucu iki kişiden 17 yaşındaki Celil Ekinci’nin tedavisi sürüyor. Ekinci kendisini vuran askerler için, “Bizi görüyorlardı, hangi köyden gelmişiz biliyorlardı” dedi.

Irak Kürdistan Bölgesi sınırındaki Hakkari’nin Derecik ilçesinde 18 Mayıs günü askerlerin açtığı ateş sonucu 23 yaşındaki Şahap Şendol ve 17 yaşındaki Celil Ekinci yaralanmıştı.

Yaralanan iki kişi bölgeye gelen yakınları tarafından Irak Kürdistan Bölgesi’ndeki bir hastaneye kaldırılmıştı.

İki kişinin yaralı halde yerde yatarken askerlerin hiçbir müdahalede bulunmadığına dair telefonla çekilmiş görüntüler büyük tepki çekmişti.

Aldığı yara sonucu iki parmağını kaybeden Şendol taburcu edilirken, karnına isabet eden kurşunlar nedeniyle ağır yaralanan Ekinci ise şu ana kadar üç ameliyat geçirdi.

Tedavisi devam eden Ekinci, yaşadıklarını Mezopotamya Ajansı’ndan Dindar Karataş’a anlattı.

‘Uyarı yapılmadı’ 

Ekinci, 18 Mayıs saat 07.00’de üç arkadaşıyla birlikte Irak Kürdistan Bölgesi’nden Türkiye’ye geçtiklerini söyledi.

Türkiye sınırına 50 metre kala askerlerin bulunduğu noktadan hiçbir uyarı yapılmadan ateş açıldığını belirten Ekinci, yaşananları şöyle anlattı:

Bizi gördüler ama nerden geliyorsunuz, nereye gidiyorsunuz demeden direkt ateş ettiler. Bizi görüyorlardı, biliyorlardı, biz hangi köyden gelmişiz. Ateş ettikten sonra arkadaşımı aradım, yardım istedim gelsin diye. Önce ata ateş açtılar, ben attan atlayınca, bana da ateş açtılar. Göğsümden vurdular.

Sonra arkadaşım Nebi geldi yanıma, benimle olan Şahap Şendol’un da eline ateş ettiler. Sonra peşimizden geldiler ve küfrettiler. ‘Ne işiniz var burada’ dediler. Biz de uyarı ateşi açsaydınız, deseydiniz yasaktır, gelmeyin buraya, gelmezdik zaten diye cevap verdik.

‘Askerler yardım etmedi’

Vurulduktan sonra da askerlerin kendilerine yardım etmediğini aktaran Ekinci, “Yanımızdaydılar ama yardım etmediler. Kendi aralarında konuşuyorlardı, ‘öldürdük’ diyorlardı. Evimize döndüğümüzde vurdular bizi. Ben, daha sonra Federe Kürdistan Bölgesi’nde bulunan akrabalarım tarafından hastaneye kaldırıldım. Şu ana kadar üç ameliyat geçirdim. Durumum çok şükür iyiye gidiyor. Arkadaşım Şahap’ın da iki parmağını kestiler” dedi.

‘Yeter artık bizi öldürmesinler’

Aynı bölgede 31 Aralık 2020’de askerlerin açtığı ateş sonucu ağabeyi Reşat Ekinci’nin de yaralandığını anımsatan Ekinci, “Yeter artık bizi öldürmesinler, yaralamasınlar. Reşit abimi de başından vurup yaralamışlardı. Onlar hepimizi öldürebilirler ama biz bir şey yapamayız, çünkü bizim silahımız yok” diye konuştu.
Önceki Haber
Eurovision’u İtalyan rock grubu Maneskin kazandı
Sonraki Haber
Göçük altında kalan işçi hayatını kaybetti