Ana SayfaGüncelAskerler sınırda bir çocuk ile bir genci vurdu

Askerler sınırda bir çocuk ile bir genci vurdu

HABER MERKEZİ – Hakkari Derecik’te askerlerin açtığı ateş sonucu çoban Şahap Şendol ile Celil Ekinci isimli çocuk yaralandı. Yaralılar bölgeye giden yurttaşlar tarafından Irak Kürdistan Bölgesi’ndeki hastaneye götürüldü.

Irak Kürdistan Bölgesi’ne sınır olan Hakkari’nin Derecik ilçesi kırsalında askerlerin açtığı ateş sonucu 23 yaşındaki Şahap Şendol ve 17 yaşındaki Celil Ekinci yaralandı.

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre olay Hacı Bey köyünün Derindere mezrasında 18 Mayıs saat 07.20 sularında yaşandı.

Sınır hattında kaybettiği hayvanlarını arayan çoban Şahap Şendol ile sigara ticareti yapan Celil Ekinci’ye askerlerin uyarı yapmadan ateş açtığı iddia edildi.

Açılan ateş sonucu yaralanan iki kişi, olayı haber alan yurttaşlar tarafından Irak Kürdistan Bölgesi’ndeki bir hastaneye kaldırıldı.

Elinden yaralanan Şendol’un taburcu olduğu öğrenilirken, karnından yaralanan Ekinci’nin tedavisinin halen devam ettiği aktarıldı.

‘Hani yaşam hakkı!’

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Sait Dede, Celal Ekinci’nin yaralanmasına ilişkin görüntüleri paylaştı.

Sait Dede, görüntüleri paylaşırken şu ifadeleri kullandı:

Görüntüler yine Derecik’ten, sınır hattında silahsız sivil iki gencimiz askerler tarafından açılan ateşle vuruldu. İmha konseptiyle uyum içinde ilerleyen ve failleri elbirliğiyle koruyarak cesaretlendiren yargıya soruyorum hangi yasalara göre hareket ediyorsunuz, hani yaşam hakkı!

Kurşun göğsünden çıkmış

Ekinci’nin, yine aynı bölgede 31 Aralık 2020’de askerlerin açtığı ateş sonucu yaralanan Reşat Ekinci’nin kardeşi olduğu öğrenildi.

Yaşananlara ilişkin MA’ya bilgi veren Ekinci’nin abisi Reşat Ekinci, şunları dile getirdi:

Küçük kardeşim sabahın erken saatlerinde atıyla birlikte Federe Kürdistan bölgesine geçmiş. Daha sonra, hayvanlarını kaybeden ve akrabamız olan çoban Şahap Şendol’u görüp sınırın Türkiye tarafına geçmek için yanına gitmiş. Köye dönmek için kullandıkları yol güzergahında bulunan karakoldan herhangi bir uyarı yapılmadan ateş açılmış. İlk ateşte kardeşimin üzerinde bulunduğu atı vuruluyor. Kardeşim de sırtından vuruluyor, kurşun göğsünden çıkmış.

Askerler kardeşimi ve Şahap’ı öldürmek için ateş etmişler, olayı akrabalarımız bize telefon açtıktan sonra öğrendik. Bölgeye gittiğimizde her iki atımızı öldürmüşlerdi ve kardeşim de Şahap da yaralı bir şekilde atların yanında bekletmişlerdi. Yaralılarımız Kürdistan Bölgesi’nden gelenler tarafından sırtlarda taşınarak, bölgede bulunan hastaneye kaldırıldılar. Kardeşim halen orada tedavi görüyor.
Önceki Haber
Hamas yetkilisinden ateşkes sinyali
Sonraki Haber
Dersim'de açan ters laleler görenleri büyülüyor