Ana SayfaGüncelEllerindeki kelepçe yatakta bile çıkarılmamış

Ellerindeki kelepçe yatakta bile çıkarılmamış

HABER MERKEZİ – HDP’li Meral Danış Beştaş, ellerine takılan kelepçe nedeniyle gündeme gelen 83 yaşındaki ağır hasta tutuklu Mehmet Emin Özkan ile görüştü. Özkan’ın revirdeki yatakta bile kelepçelerinin çıkarılmadığı öğrenildi.

Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan ve ağır sağlık sorunlarına rağmen tahliye edilmeyen 83 yaşındaki hasta tutuklu Mehmet Emin Özkan, fenalaşması üzerine 17 Mayıs’tan bu yana 6 kez hastaneye kaldırıldı.

Özkan’ın, 25 Mayıs’ta Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kelepçeli getirilmesi görüntüleri kamuoyundan büyük tepki topladı. Özkan, 3 gün boyunca yatağa kelepçelenen Özkan, tekrar cezaevine götürüldü.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, bugün Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi’nde Özkan ile görüştü.

Yaptıkları 20 dakikalık görüşmeyi Mezopotamya Ajansı’na (MA) anlatan Beştaş, Özkan’ın durumunun ağır olduğunu belirterek, “Görünüşü tıpkı yoğun bakımda olan birinin görüntüsü gibiydi, insanın ölmeden önceki son halleri gibiydi. Sürekli yutkunuyordu” dedi.

‘Görüntüsü çok kötüydü’

Özkan’la, gardiyan eşliğinde tekerlekli sandalyeyle getirildiği revirde görüştüklerini söyleyen Beştaş, pandemi kısıtlamalarından kaynaklı görüşmenin camlı bölme ile ayrılmış görüşme odalarında telefonla yapıldığını paylaştı.

Özkan’ı ilk gördüğünde görüntüsünün çok kötü olduğunu, çok zor konuşabildiğini, kendi durumunu aktarırken zorlandığını dile getiren Beştaş, Özkan’ın kendi durumuna ilişkin şunları aktardı:

Günlerce ilaç aldığını ve bu ilaçların çok ağır olduğunu söyledi. Yine ilaçlardan kaynaklı hafıza kaybı yaşadığını ve doktorun hastaneye her geldiğinde kendisinin revire götürüldüğünü söyledi. Özkan ellerinin kelepçeli olduğunu, hiç çıkarılmadığını, özellikle de sorduğumda tedavi için revirdeki yatakta elleri kelepçeli olarak uzandırıldığını belirtti.
Önceki Haber
Kabine toplanıyor: 'Kademeli normalleşme' planında ne var?
Sonraki Haber
Türkiye'nin ilk kedi müzesi açılıyor