Ana SayfaGüncelFurkan Vakfı kurucusu Alparslan Kuytul da gözaltına alındı

Furkan Vakfı kurucusu Alparslan Kuytul da gözaltına alındı

HABER MERKEZİ – Antep’te Furkan Vakfı üyelerine camide biber gazlı müdahaleyle yapılan gözaltılardan sonra vakfın kurucusu Alparslan Kuytul da gözaltına alındı.

Dün Antep’teki üç camide, ‘itikaf ibadeti’nde olan Furkan Vakfı üyelerine biber gazıyla müdahale eden polis, camidekileri darp ederek zorla dışarıya çıkarmıştı.

Polis, cemaatten 76 kişiyi gözaltına almıştı. Valilikten yapılan açıklamada ise gözaltına alınan “Furkan Vakfı Gönüllüleri” sivil itaatsizlik ile suçlanmıştı.

Bunların ardından Furkan Vakfı’nın kurucusu Alparslan Kuytul da gözaltına alındı.

Kuytul’un sosyal medya hesabından yapılan paylaşıma göre, polis eşliğinde camiden çıkarılan Kuytul ve beraberindekiler, sorgulanmak üzere emniyete götürüldü.

Kuytul’un eşi Semra Kuytul da Twitter’dan “Camilere yapılan baskının akabinde evimin önüne gelen arkadaşlara polis resmen işkence yaparak gözaltı yaptı.. Hepsini gördük, kaydettik.. Paylaşacağız” mesajını paylaştı.

Gözaltıların ardından bir grubun Adana emniyeti ve Kuytul’un evinin önüne gittiği ancak polis müdahalesi ile karşılaştıkları belirtildi.

Emniyet’ten ‘kademeli güç’ savunması

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) de dün camide biber gazı kullanılmasına ilişkin açıklama yaptı.

Vakfa daha önce “silahlı terör örgütlerini övme” gerekçesiyle kayyum atandığını ve hakkında kapatma davası açıldığını belirten Emniyet, camileri terk etmeyeceklerini açıklayan kişilerin pandemi nedeniyle getirilen kuralları ihlal ettiğini savundu.

Yaşanan olay karşısında anılan şahıslar, kolluk güçlerince defalarca uyarılmış, uyarılara hakaret ve küfürlerle karşılık verilmiş, bunun üzerine kademeli güç kullanmak suretiyle müdahale edilmiştir. Müdahale sırasında yapılan yanlış yönlendirme ile orada bulunmaması gereken bir personel, tam da aranılan provokasyonun nedenini oluşturacak şekilde göz yaşartıcı gaz kullanmıştır. Olayla ilgili adli ve idari soruşturma açılmış, bahsedilen personel açığa alınmıştır.
Önceki Haber
Fotoğraflarla: Kolombiya'da 'vergi' protestoları
Sonraki Haber
Sevim koş bunlar direniyorlar!