Ana SayfaGüncelGalatasaray Meydanı’nda 26’ncı yıl: Burası musalla taşıdır  

Galatasaray Meydanı’nda 26’ncı yıl: Burası musalla taşıdır  

HABER MERKEZİ – Cumartesi Anneleri, eylemlerinin 26’ncı yılında üç yıldır kendilerine kapatılan Galatasaray Meydanı’na karanfil bıraktı. HDP Eşbaşkanı Pervin Buldan, “Hiçbir güç bu meydanda oluşumuzdan bizi alıkoyamayacak” derken, gözaltında kaybedilen Cemil Kırbayır’ın ağabeyi Mikail Kırbayır ise “Burası annelerimiz için musalla taşıdır” dedi.

Cumartesi Anneleri, Galatasaray Meydanı’nda başlattıkları eylemin 26’ncı yıldönümü ve 17-31 Mayıs Uluslararası Gözaltında Kayıplara Karşı Mücadele Haftası vesilesiyle İstanbul Beyoğlu’ndaki Galatasaray Meydanı’na karanfil bıraktı.

Cumartesi Anneleri’ne eylemi ilk organize edenlerden olan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, HDP milletvekilleri Oya Ersoy ve Dilşat Canbaz Kaya, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Sezgin Tanrıkulu da destek verdi.

Üç yıldır eyleme kapalı olan Galatasaray Meydanı’nda önlemler arttırıldı.

Etkinlikte konuşan ‘faili meçhul’ biçimde öldürülen Fehmi Tosun’un kızı Besna Tosun, Cumartesi Anneleri’nin 26 yıl önce bugün “Sağ aldınız sağ istiyoruz” diyerek Galatasaray Meydanı’na çıktıklarını hatırlattı.

Bizler de onların evlatları olarak, mücadele arkadaşları olarak 26 yıl sonra bu meydandayız. Çünkü onlara adalet sözümüz var. Bu meydandayız çünkü sevdiklerimizin mezarlarını çiçeklerle donatma sözümüz var. 26 yıldır söyledik ve söylemeye devam edeceğiz. Bir devlet politikası olarak binlerce insan katledildi ve kaybedildi. Bu ülkeyi yönetenler failleri açıklamak yerine baskı ile şiddet ile bizleri bastırmaya çalışıyor. Biz yaşadığımız sürece bu gerçeği görünür kılmaya devam edeceğiz. Kayıplarımızın akıbetini bulana ve faillerden hesap sorana kadar mücadeleye devam edeceğiz.

Buldan: Meydanı yasaklayanlar bilsin ki…

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ise annelerin yıllarca bu meydanda çocuklarını aradığını, adalet çağrısı yaptığını ve faillerin bulunması için çağrı yaptığını söyledi.

O anneler, babalar şu an burada değil. O anneler babalar göç ettiler. Yaşamlarını yitirdiler. Ancak onların bize bıraktığı çocuklarımızı arama ve bulma mirası her geçen gün engellemelere rağmen, zorluklara rağmen devam ediyor, devam edecek. Belki o anneler babalar burada değil ama onların çocukları ve torunları burada. Mücadele mirasını devraldılar ve sürdürmeye devam edecekler. Bu meydanı bizlere yasaklayanlar bilsin ki adalet arayışımızdan asla vazgeçmeyeceğiz. Kayıplar bulunana kadar, failler cezalandırılıncaya kadar bu meydan bizim meydanımız olmaya devam edecek. Hiçbir güç bu meydanda oluşumuzdan bizi alıkoyamayacak.

‘Anne, babalarımıza sözümüzdür’

Buldan, bütün itiraflara, kayıpların kimler tarafından katledildiği çok açık ve net bir şekilde bilinmesine rağmen halen yargının ve ülkeyi yönetenlerin seyirci olmaya devam ettiğine dikkat çekti.

Üç maymunu oynamaya devam ediyorlar. Körler, sağırlar ve dilsizler. Ama biz bütün bunlara rağmen adalet mücadelemizi devam ettireceğimizi özellikle ifade etmek istiyoruz. Kayıplar bulunana, failler yargılanana kadar bu mücadele devam edecek. Bu bizim annelerimize, babalarımıza sözümüzdür. Kayıplar bulunana kadar da bu sözümüzü tutmaya devam edeceğiz.

‘Kardeşimin katili Mehmet Ağar’

Gözaltında kaybedilen Hayrettin Eren’in kardeşi İkbal Eren, gözaltında kaybetmenin insanlık suçu olduğunu belirterek, bu suçu işleyenlerden 26 yıldır Galatasaray Meydanı’nda hesap sorduklarını söyledi.

Eren, hesap sormaya devam edeceklerini vurgulayarak şöyle devam etti:

Kaybettiğiniz sevdiklerimiz için adalet aramaktan asla vazgeçmeyeceğiz. Gerçekleri bilmek hakkımız. Bu hakkı alana kadar, sevdiklerimizi katledenlerle yüzleşene kadar bu meydandan ayrılmayacağız. Benim anneme sözüm var. 26 yıl değil 126 yıl da geçse, benden sonra gelecek kuşaklar da Elmas annelerine, Berfo annelerine söz verdiler. Bu mekan bizim sevdiklerimizle buluşma mekanımızdır. Bu ülkenin vicdanıdır. Bu ülkeye demokrasi gelecekse bu meydandan geçecektir. Hayrettin Eren’in katili Gayrettepe Emniyet Amirliği’ndeki Mehmet Ağar’dır. Mehmet Ağar bizlerle yüzleşene kadar bu meydanda oturmaya devam edeceğiz.

Tanrıkulu: Bu yası bitireceğiz

CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu da Galatasaray Meydanı’nın geçmişle yüzleşme ve hesap sorma meydanı olduğunu vurgulayarak, “Bu meydan bir taziye meydanıdır. Bir yas meydanıdır. Bizim de annelere sözümüz var. Biz bu yasları bitireceğiz. Bu katillerden mutlaka hesap soracağız. O günler uzak değil. Hesabını soracağız ve bu yası, bu taziyeyi bitireceğiz” dedi.

‘Burası annelerimizin musalla taşıdır’

Gözaltında kaybedilen Cemil Kırbayır’ın ağabeyi Mikail Kırbayır ise Galatasaray Meydanı’nın kayıpları ile buluşma mekanı olduğunu belirterek, “Aynı zamanda annelerimiz için musalla taşıdır. Çünkü aramızdan ayrılan analarımız ile burada helalleştik. Bu anlamda ne Galatasaray Meydanı’ndan ne bu mücadeleden vazgeçeceğiz” dedi.

Konuşmaların ardından meydana bariyerlerin ardından karanfil bırakıldı.
Önceki Haber
Corona’dan ölü sayısında artış, vakada düşüş
Sonraki Haber
Azerbaycan sekiz Ermeni askeri gözaltına aldı