Ana SayfaDünyaİsrail ile Hamas arasında ateşkes başladı

İsrail ile Hamas arasında ateşkes başladı

HABER MERKEZİ – İsrail ordusu ile Filistinli silahlı güçler arasında başlayan son yılların en ağır çatışmaları ateşkesle sonuçlandı. Ateşkes, Mısır ile ABD arabuluculuğunda gerçekleşti.

İsrail ile Filistinli gruplar arasında 11 gün süren ve 250’ye yakın kişinin hayatını kaybetmesine sebep olan çatışmalar ateşkesle sonuçlandı.

Hem İsrail güvenlik kabinesi hem de Hamas, Mısır’ın aracılık ettiği bir anlaşmanın şartlarını kabul etti. Ateşkes yerel saatle 02.00’de başladı. Kahire yönetimi, ateşkesi sürdürmek için İsrail ve Filistin’e güvenlik heyetleri gönderecek.

İsrail’in ateşkes kararı bu akşam gerçekleştirilen güvenlik kabinesi toplantısı sonrasında verildi. Hamas ve İslami Cihat örgütleri de ateşkesi kabul ettiklerini duyurdu.

Mısır, Katar ve Birleşmiş Milletler (BM), İsrail ile Hamas arasındaki ateşkes görüşmelerine arabuluculuk etmede başrol oynadı.

İki taraf da zafer ilan etti

Gerek Hamas gerekse de İsrail, gerilimden zaferle çıktığını söyledi. İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz, Twitter’da yaptığı paylaşımda Gazze saldırısının “eşi görülmemiş askeri kazançlar” sağladığını yazdı.

AP haber ajansına konuşan Hamas yetkilisi Ali Barakeh de İsrail’in ilan ettiği ateşkes kararının Filistin halkı için bir zafer ve Netanyahu için de bir mağlubiyet olduğunu savundu.

Barakeh, Hamas’ın ateşkesin ayrıntılarını kesinleştirmek için arabulucularla temasa geçilmesine kadar tetikte kalacağını aktardı.

Hamas Uluslararası İlişkiler Konseyi’nden Basem Naim ise BBC’ye yaptığı açıklamada, ateşkesin devam edip etmeyeceği konusundaki şüpheli olduğunu dile getirdi:

Filistinliler için adalet olmadan, İsrail’in Kudüs’te halkımıza yönelik saldırganlığını ve zulmünü durdurmadan ateşkes kırılgan olmaya devam edecek.

Biden da doğruladı

ABD Başkanı Joe Biden da Beyaz Saray’da yaptığı konuşmada, İsrail ve Hamas’ın ateşkesi kabul ettiklerini doğruladı. Biden İsrail Başbakanı Netanyahu ve Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah es-Sisi ile görüştüğünü söyledi.

Netanyahu ile yaptığı görüşmede ateşkes için tavsiyede bulunduğunu bildiren Biden, “çatışma boyunca İsrail’in Hamas ve diğer terörist gruplara karşı kendisini savunma hakkı olduğunu yinelediğini” ifade etti.

Biden ayrıca, telefon görüşmesinde Netanyahu’nun ABD destekli Demir Kubbe savunma sistemi için şükranlarını bildirdiğini aktardı.

Açıklamasında basından soru kabul etmeyen Biden, gelecek zamanlarda Demir Kubbe’yi yenileyeceğine dair Netanyahu’ya güvence verdiğini de sözlerine ekledi.

Sisi ise ateşkesin başlamasının hemen ardından Twitter’da yaptığı paylaşımda, Mısır’ın ateşkes girişimlerinin başarılı olmasındaki rolü için Biden’a teşekkür etti.

Nasıl başladı?

İsrail ve Filistinliler arasındaki gerilim Doğu Kudüs’te Filistinlerin evlerinden çıkarılmasıyla başlamış, 10 Mayıs’ta Gazze Şeridi’ni kontrol altında tutan Hamas’ın roket saldırılarıyla büyümüştü.

Filistin Sağlık Bakanlığı ise gerilimin başlamasından bu yana ölü sayısının 65’i çocuk olmak üzere 232’ye yükseldiğini bildirdi. İsrailli yetkililer de İsrail’deki ölü sayısının en az 12 olduğunu belirtti.

Çatışmalar nedeniyle BM’nin bildirdiğine göre 50 bine yakın insan evini terk etmek zorunda kaldı.


BBCÖnceki Haber
Batman ve Şırnak’taki askeri üslere hava saldırısı
Sonraki Haber
Mor Çatı’dan Danıştay’a İstanbul Sözleşmesi başvurusu