Ana SayfaGüncelKayıp yakınları Hasan Ergül için adalet talep etti

Kayıp yakınları Hasan Ergül için adalet talep etti

HABER MERKEZİ – İHD ve kayıp yakınları, Silopi’de 1995 yılında kaçırılan ve JİTEM’ci Abdülkadir Aygan’ın itiraflarıyla Elazığ’da öldürülüp cenazesi Hazar Gölü’ne atıldığı ortaya çıkan Hasan Ergül’ün faillerinin cezalandırılmasını istedi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi ve kayıp yakınları, “Kayıplar bulunsun, failler yargılansın” sloganıyla her hafta sürdürdükleri eylemin 639’uncusunu sosyal medya hesabı üzerinde yayınlanan video ile gerçekleştirdi.

Bu haftaki eylemde, 1995 yılında Şırnak’ın Silopi ilçesinde sivil giyimli kişiler tarafından zorla bir araca bindirilen ve bir daha kendisinden haber alınamayan Hasan Ergül’ün hikayesi anlatıldı.

Ergül’ün hikayesini okuyan İHD Diyarbakır Şubesi Yürütme Kurulu Üyesi Gurbet Yavuz,  Ergül’ün 23 Mayıs 1995 tarihinde Silopi’nin girişinde bulunan Oval Petrol önünde 5 yaşındaki oğlu ile birlikteyken, telsizli ve sivil giyimli kişiler tarafından zorla bir araca bindirildiğini ve bir daha kendisinden haber alınamadığını söyledi.

‘JİTEM tarafından öldürüldü’

Ailesinin Ergül için tüm resmi mercilere başvurduğunu, ancak bir sonuç alamadığını ifade eden Yavuz, JİTEM itirafçısı Abdülkadir Aygan’ın, 11 Mart 2004 tarihli Özgür Gündem gazetesinde yer alan bir haberde Ergül cinayetini itiraf ettiğini belirtti.

Aygan’ın itirafında, Ergül’ün Elazığ’a götürüldüğünü ve öldürülüp Hazar Gölü’ne atıldığını söylediğini belirtilen Yavuz, cesedin bulunması için Ergül ailesinin, Hazar Gölü çevresinde araştırma yaptığını kaydetti.

Gölde balıkçılık yapan bazı tanıkların 1995 yılında bir torba içinde çıplak halde iki erkek cesedinin bulduklarını ifade ettiklerini söyleyen Yavuz, “Ergül ailesi bu bilgi üzerine 9 Nisan 2009’da avukatları aracılığıyla Elazığ Cumhuriyet Savcılığı’na başvuruda bulunur. Edinilen bilgiye göre; balıkçıların buldukları cesetleri Elazığ Emniyeti’ne bildirmeleri üzerine savcılık devreye girer. Cesetler, fotoğrafları çekilip, Adli Tıp Kurumu’nda otopsi yapıldıktan sonra kimlikleri tespit edilemediği için kimsesizler mezarlığına gömülmüş” dedi.

Elazığ Cumhuriyet Savcısı’nın 1995 yılına ait sahipsiz cesetlerle ilgili dosyaları tek tek çıkararak Hadi ve Arto Ergül kardeşlere gösterdiğini kaydeden Yavuz, “Ergül kardeşler, kardeşleri Hasan Ergül’ü dosyadaki fotoğraflardan teşhis eder. Yapılan DNA örneklerinden cesedin Hasan Ergül’e ait olduğunu kesinleşir ve kemikler Ergül ailesine teslim edilir” diye belirtti.

8 sanık beraat etti

Ergül ailesinin daha sonra o tarihte tutuklu olan Albay Cemal Temizöz ve Koçero Saluci hakkında suç duyurusunda bulunduğuna dikkat çeken Yavuz, davaya ilişkin gelişmeleri şöyle anlattı:

23 Mart 2009 günü Cizre’de görev yaptığı tarihlerde yaşanan faili meçhul cinayetler ve kayıplar nedeniyle Cemal Temizöz gözaltına alınır. Cemal Temizöz, Veli Küçük’ün Cizre’de görev yaptığı tarihte aynı ilçede yüzbaşı olarak görev yapıyordu. Veli Küçük ‘ün ekibinden olduğu iddia edilen Temizöz’ün adı JİTEM itirafçısı Abdulkadir Aygan’ın ifadelerinde de sıkça geçiyordu. Albay Temizöz gözaltına alındıktan 2 gün sonra ‘adam öldürmeye azmettirmek ve silahlı örgüt üyesi olmak’ suçlamalarıyla tutuklanarak askerî cezaevine konur. 2009 Temmuz ayında açıklanan 104 sayfalık JİTEM iddianamede Cizre’deki 20 cinayetten sorumlu tutulan Temizöz’ün 9 kez ağırlaştırılmış müebbet hapsi istenir. Temizöz, 12 Eylül 2014’te tutuksuz yargılanmak üzere Silivri Cezaevinden tahliye olur. 5 Kasım 2015 günü görülen davada, Temizöz ve eski Cizre Belediye Başkanı Kamil Atak’ın da aralarında bulunduğu 8 sanık beraat eder.

 
Önceki Haber
Türkiye Fırat’ın suyunu kesti: Kuzey Suriye’de 1 milyon insan susuz
Sonraki Haber
Hasta tutuklu Ebedin Abi için tahliye çağrısı: Cezaevinde hayatını devam ettirmez