Ana SayfaToplumsal CinsiyetSistematik şiddet ve ölümle tehdit: Gurbet Üren’in ölümü intihar değil

Sistematik şiddet ve ölümle tehdit: Gurbet Üren’in ölümü intihar değil

HABER MERKEZİ – Cizre’de şüpheli şekilde yaşamını yitiren Gurbet Üren’in evli olduğu erkek tarafından sistematik işkenceye maruz bırakıldığı ve ölümle tehdit edildiği ortaya çıktı.

Şırnak’ın Cizre ilçesinde 40 yaşındaki Gurbet Üren’in, 6 Mayıs’ta evli olduğu O. Üren’e ait silahla intihar ettiği iddia edildi.

Erkek, Gurbet’in silahı temizlerken kaza sonucu kendisini vurduğunu öne sürdü. Cizre Emniyet Müdürlüğü’ne ifade veren Üren, daha sonra serbest bırakıldı.

13 yaşında zorla evlendirilen ve yıllarca sistematik şiddete maruz bırakılan Gurbet’in akrabaları, ölümün intihar değil cinayet olabileceği ihtimali üzerinde duruyor.

Gurbet’e yıllarca uygulanan psikolojik ve fiziki şiddete tanık olan akrabaları, Üren’in, kadına zaman zaman elektrikli işkence yaptığını aktardı.

Mezopotamya Ajansı’na konuşan ve güvenliği nedeniyle kimliğini gizleyen bir yakını, kadının yaşadığı evin 7/24 kamera ile izlendiğini söyledi.

Bu kameraların 6 yıl önce O. Üren tarafından yerleştirildiğini ve erkeğin evi ve evin odalarını bu kamera sistemi ile kontrol ettiğini dile getirdi.

Gurbet’in ölümünün ardından emniyete götürülen Üren kameraların bir süre önce arızalandığını ileri sürdü.

‘Herkes gerçeği biliyor ama korktuğu için susuyor’

Üren’in Gurbet’i sürekli ölümle tehdit ettiğini belirten yakını, kadının yaşadıklarını şöyle anlattı:

Bu nedenle eşinin önünde ayaklarını dahi uzatmazdı. Gurbet’in sürekli ona hizmet etmesini ve biat etmesini istiyordu. Kadın her gün öldürülecek korkusu ile yaşıyordu. Ona sürekli sessiz kalmamasını söylüyorduk ama bize, ‘Yaşananlardan utanıyorum ve böyle bir şey yapsam beni yaşatmaz, öldürür’ diyordu. Eşi defalarca elektrik vererek işkence etti.

Gurbet’in evinin kapısı sürekli kilitliydi. Bir komşusu vefat etse eşinden izin almadan sokağa çıkamazdı. Gurbet’i ‘kontrol’ etmek için evine kamera taktırdı. Ama ilginçtir ki 6 yıldır aktif olan kameralar, Gurbet’in öldüğü gün kapalıymış. Eşi ise ifadesinde kameraların o gün değil, 2 aydır çalışmadığını söylemiş. Herkes gerçeği biliyor ama korktuğu için susuyor.

‘Kendini vuran biri silahı yerine nasıl geri bıraksın’

Gurbet’in ölümündeki şüphelere dikkat çeken yakını, “Kendini vuran biri silahı yerine nasıl geri bıraksın. Silah Gurbet’in elinde değil, başka bir yerdeydi. Silahın içinde bulunan mermi ise patlamamış. Şimdi bunun mantığını kim izah edebilir?” dedi.

Gurbet’in öldüğü gün eşi O. Üren, aynı evde uyuyan kızını uyandırıyor ve ona, ‘Senin annen kendini öldürdü uyan’ diyor. Onun haber vermesi ile birlikte cenazeye bakmaya giden kişiler, ‘Yerde biraz kan vardı o da kurumuştu’ dedi. Herkes silahla vurulan bir insandan akacak kan bu kadar az olamayacağını söylüyordu. Zaten cenazeye ilk bakmaya gidenler, yerdeki azıcık ve kısa bir sürede kurumuş kanı görünce şüphelendiler. Kanın bu kadar çabuk bir şekilde kurumuş olması soru işareti bıraktı. Olayın yaşandığı yatak odasında boğuşma görüntüsü vardı. Eşyalar dağıtılmış. O. Üren’in eşinin ölümünden sonra tir tir titriyordu. Yüzünde üzüntü yoktu, korku vardı.

Vasiyeti de yerine getirilmedi

Gurbet’in vasiyetinde sürekli, “Bu dünyada huzur görmedim belki diğer dünya da huzur bulurum bunun için öldüğümde beni annemin yanında defnedin” dediğini belirten yakını, “Ama bu vasiyeti bile eşi tarafından yerine getirilmedi farklı bir yere defnedildi. Bunu herkes bilmeli, duymalı ve görmelidir. Böyle devam etmemeli, adalet sağlansın hak yerini bulsun” diye konuştu.

Evli olduğu erkek tarafından öldürüldüğü düşünülen Gurbet’in otopsi raporunun henüz çıkmadığı belirtildi.
Önceki Haber
Azerbaycanlı anarşist Memmedov'un şüpheli ölümüne dair soruşturma
Sonraki Haber
Mevcut en güncel haber.