Ana SayfaToplumsal CinsiyetTransfobi: ‘Biz erkek çalışan arıyoruz’ denilerek işe alınmadı

Transfobi: ‘Biz erkek çalışan arıyoruz’ denilerek işe alınmadı

HABER MERKEZİ – İstanbul’da özel bir rehabilitasyon merkezi iş başvurusunda bulunan trans erkek Sarp Öztaş, transfobik bir tavırla işe alınmadı.

İstanbul Sultangazi’de özel bir rehabilitasyon merkezine iş başvurusunda bulunan trans erkek Sarp Öztaş, yöneticiye trans erkek olduğunu açıklaması üzerine kendisine, “Biz erkek çalışan arıyoruz” denildiğini aktardı.

Gazete Kolektif’ten Miray Mert’in haberine göre, Öztaş, hayatı boyunca ötekileştirme ve dışlanmalara maruz kaldığını ifade etti.

‘Transfobik yaklaşım’

Fizyoterapist Öztaş, iş başvurusunda trans erkek olması gerekçe gösterilerek başvurusunun reddedildiği iş görüşmesini şöyle anlattı:

Özel rehabilitasyon merkezinin Sultangazi’de bulunan şubesine yaptığım iş başvurusu sonucu çağrıldığım için gittim. İsmini bilmediğim kadın yöneticiyle görüştüm. Çalıştığım ve çalışacağım yerlerde bunun saklanılacak utanılacak bir olmadığı için açık sözlü olarak cinsiyet uyum sürecimi bitirdiğimi söyledim. Kendisi çok şaşırdı. “Biz velilerin istekleri üzerine erkek çalışan almak istiyoruz” diye bir cümle kurdu. Ben de o zaman “beni erkek olarak görmüyorsunuz” bu yaklaşımının transfobik olduğunu söyledim.

Yönetici, sadece ‘çalışma koşulları olarak biz daha iri erkek personel arıyoruz’ dedi. Ben de ne için olduğunu sordum. Kas germek için olduğunu söyledi. Çok şaşırdım kas germek için ne gibi bir kuvvet gerekebilir. Ben zaten Fizyomed Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi, İstanbul Tıp Fakültesi Çapa Hastanesi, Özel Refleks Fizik Tedavi Merkezi gibi kurumlarda hem spastisitesi yüksek çocuklarla, yoğun bakımdaki yaşlılarla, bacağının şişkinliğinden yürüyemeyecek lenfödem hastalarıyla çalıştım.

Kendisine ön yargılı bir insan olduğunu benim neyi yapıp yapamayacağıma kim olduğuma değil nasıl göründüğüme bakıp karar verdiğini söyledim. Şöyle bir durum olsaydı sizi anlardım dedim. Ben burada çalışırım hasta ya da hasta velileri benden şikayetçi olur, işimi iyi yapamadığımı söyler, bu konu hakkında konuşabiliriz dedim. Bana bu şekilde yaklaştığınız için zaten ben böyle bir kurumda çalışmam dedim ve çıktım.

‘İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılması eşitsizliği körükledi’

Sürekli ayrımcılığa maruz bırakıldığını belirten Öztaş, İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılmasının toplumsal cinsiyet eşitsizliğini daha da körüklediğini vurguladı.

Trans birey olmam benim onurumu kıracak şekilde davranışlara maruz kalmamı gerektirmiyor. Sonuçta ben de hastalara sevgi, hoşgörü ve güler yüzle iyileşme süreçlerine destek olmak isteyen; kimsenin ne benden üstün olduğu ne de benim kimseden üstün olduğumu düşünen bir bireyim.

İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılması yoluna gidilmesi zaten Türkiye’de LGBTİ+ bireylerinin haklarına saygı duyulmayan bir ortamdayken LGBTİ+’leri daha da ötekileştirme onlara karşı nefret söyleminin ve nefret cinayetlerinin önünün açılmasına neden oldu. Bu gidişatta devletin hakkımı koruyacağına dair güvence görmüyorum. Gelecek için kaygılıyım.
Önceki Haber
Peker 'öldürüldü' demişti, Başsavcılık 'intihar'da ısrarlı
Sonraki Haber
Güven'den Şenyaşar'a Anneler Günü mektubu