Ana SayfaDünyaABD’de geliştirilen Alzheimer ilacı ilk defa bir insanda denendi

ABD’de geliştirilen Alzheimer ilacı ilk defa bir insanda denendi

HABER MERKEZİ – ABD’de tartışmalı Alzheimer ilacı, FDA’dan onay aldıktan sonra ilk defa bir insanın üstünde denendi.

ABD Gıda ve İlaç Dairesi’nin (FDA) 7 Haziran tarihinde Alzheimer’ın tedavisi için geliştirilen “Aduhelm” isimli ilacın kullanımını onaylandığını duyurmasından kritik bir aşamaya geçildi.

Dün Rhode Island’da yaşayan 70 yaşındaki Mark Archambault , Alzheimer tedavisi için yeni onaylanmış bu ilacın klinik deneyler dışında denendiği ilk insan oldu.

Yaklaşık 60 bin dolara mal olması beklenen bu tedavi, 18 yılın ardından onaylanan ilk Alzheimer ilacı olarak dikkat çekiyor.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Brown Üniversitesi Tıp Fakültesi nöroloji profesörü Dr. Stephen Salloway, bu adımı “Tedavide yeni bir çağ” olarak yorumladı.

Karşı çıkan 3 isim istifa etti

Ancak ilaca Salloway gibi olumlu bakmayan uzmanlar da var. Geçtiğimiz günlerde FDA’ya tavsiyede bulunan bir paneldeki üç bilim insanı, ilacın onaylanmasından sonra istifa etti.

New York Times’a konuşan Dr. Aaron Kesselheim, “Bu, FDA’nın hatırlayabildiğim kadarıyla bugüne kadar verdiği en kötü onay kararı olabilir’ dedi.

Tıbbi adı “Aducanumab” olan ilaç, FDA’nın tüm Alzheimer hastaları için kullanımını onaylamasına rağmen, yalnızca erken evre Alzheimer hastalarında test edildi.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre, 2019’da ABD’de Alzheimer’dan 120 binden fazla ölüm gerçekleşti.
Önceki Haber
Teklif Meclis'ten geçti: Tutuklu ve hükümlüler dinlenebilecek
Sonraki Haber
Kadınlar İstanbul Sözleşmesi için İstanbul’a akacak