Ana SayfaGüncelAyvalıtaş mezarı başında anıldı: Bizim arkamızda çeteler yok, korkmuyoruz

Ayvalıtaş mezarı başında anıldı: Bizim arkamızda çeteler yok, korkmuyoruz

HABER MERKEZİ – Gezi direnişinde öldürülen Mehmet Ayvalıtaş, ölüm yıl dönümünde mezarı başında anıldı. Burada konuşan CHP’li Canan Kaftancıoğlu, “Gezi bizler için yeni bir başlangıcın ilk adımıydı” dedi ve mücadeleye devam edeceklerini vurguladı.

Gezi direnişinde 2 Haziran’da Ümraniye TEM Otoyolu’nda yürüyüş yapanların arasına dalan bir aracın çarpması sonucu yaşamını yitiren Mehmet Ayvalıtaş, ölüm yıl dönümünde mezarı başında anıldı.

Ümraniye’deki Eski Çekmeköy Mezarlığı’nda gerçekleşen anmaya Ayvalıtaş’ın ailesinin yanı sıra Halkların Demokratik Kongresi (HDK), EMEK Partisi (EMEP), Sosyalist Dayanışma Platformu (SODAP), Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP), 4’üncü Vardiya, Öğrenci Dayanışması, Gençlik Meclisleri, Kaldıraç yönetici ve temsilcileri ile Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ile parti yöneticileri katıldı.

Kitle önce Ayvalıtaş’ın annesi Fadime Ayvalıtaş’ı mezarı başında andı. Burada konuşan eşi Ali Ayvalıtaş, eşinin gençlik direnişlerine destek için pek çok eylem ve etkinlikte yer aldığını belirterek, oğlundan sonra eşini kaybetmenin acısının halen taze olduğunu ifade etti.

Daha sonra Mehmet Ayvalıtaş’ın mezarı başında anma gerçekleştirildi. Saygı duruşu ile başlayan anmada kitle sık sık, “Gezi’de düşene dövüşene bin selam”, “Gezi şehitleri ölümsüzdür” sloganları attı.

Burada ilk olarak söz alan SODAP Sözcüsü Sevtap Akdağ, Gezi direnişinin Türkiye tarihinin en önemli direnişlerinden biri olduğunu ifade ederek, direnişin bıraktığı mirasın giderek büyüdüğünü dile getirdi.

AKP ve mafya ilişkisine dair ortaya saçılan bilgilerin sistemin çürümüşlüğünü ve Gezi direnişinin haklılığını bir kez daha gözler önüne serdiğini anlatan Akdağ, Türkiye’nin o dönemde tarihinin en onurlu dönemini yaşadığını kaydetti.

Gezi’de uygulanan şiddetin milyonlarca insanın vicdanını yaraladığını söyleyen Aktağ, insanların hayatların, onurlarına ve özgürlüklerine sahip çıkmak için sel olup alanlara aktığını vurguladı.

‘Bizim arkamızda çeteler yok’

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu da Ayvaltaş’ın her zaman omuzlarında yer alacağını belirterek, şunları söyledi:

İşte bizler o nedenle korkmuyoruz. Mücadelemizi verirken arkamızda çeteler yok, mafya ile iş tutmuyoruz. Mücadelemizi verirken halka karşı işlediğimiz bir suç yok. Halk için, hep birlikte eşitlik ve özgürlük için bizlerin omuz başında Mehmet ve Gezi’nin güzel gözlü çocukları ile Gezi’nin inancı ve ruhu var. Gezi bir son ya da sonuç değil. Gezi bizler için yeni bir başlangıcın ilk adımıydı. Mücadeleyi hep birlikte yol arkadaşlarımızı yaşatarak, ama her şeyden önemlisi onların düşlerini hayata geçirmek için üzerimize süzen sorumlulukları yerine getirerek, birlikte mücadeleye devam edeceğiz.

‘8 yıl geçti acısı hala taze’

Sonrasında konuşan Ali Ayvalıtaş da, Gezi’de yaşamını yitiren ilk kişinin oğlu olduğunu hatırlatarak, şu ifadeleri kullandı:

Gezi olaylarından önce benim gençlikten umudum yok diyordum. Ama gençlik bizi öyle bir şaşırttı ki. Meğer faşistlere ve zalimlere, diktatörler karşı çok dolularmış. 8 yıl geçti ama acısı halen taze. Çok kötü bir duygu. Acı üzerine acı yaşadık. Davalara girdiğimizde bizi çok dövdüler. Oğlumun davasına giremiyorum ya. Biraderim felçliydi onu dövdüler. Oğlumu, beni dövdüler. Çok büyük acılar yaşadık. Sonra eşimi kaybettim. Cehennemi yaşadık.

‘Bu memleket bizim’

Süreç içerisinde birçok parti ve sivil toplum örgütünün kendilerini hiç yalnız bırakmadığını ifade eden Ayvalıtaş, “Benim en çok üzüldüğüm şey iyi insanlar cezaevine giriyor kötü insanlar kral gibi yaşıyor. 4 tane cüppeli memleketi parmağında oynatıyor. Bu memleket bizim” diye konuştu.

Konuşmalarına ardından kitle Ayvalıtaş’ın yaşamını yitirdiği 1 Mayıs Mahallesi’ndeki TEM Otoyolu’nda da anma töreni düzenledi. Ayvalıtaş’ın yaşamını yitirdiği yere karanfiller bırakan kitle sloganlar eşliğinde etkinliği sonlandırdı.
Önceki Haber
Mor bir inat: İstanbul Sözleşmesi
Sonraki Haber
'Tecavüzcü Musa Orhan tutuklansın' diyen Ezgi Mola'ya dava: 2 yıl hapsi isteniyor