Ana SayfaManşetBuldan: Kapatma davasının sonuçlarını iktidar düşünsün

Buldan: Kapatma davasının sonuçlarını iktidar düşünsün

HABER MERKEZİ – HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, kapatma davasının sonuçlarını HDP’nin değil iktidarın düşünmesi gerektiğini belirterek, “Suç örgütlerinin üzerine gitmeyen yargı, HDP hakkında yeniden kapatma davası açarak, mafyatik düzene kalkan olmuştur” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, partisinin grup toplantısında konuştu.

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in ifşaları ve itiraflarıyla yeniden gündeme gelen devlet-mafya-siyaset ilişkisine değinen Buldan, “Demokrasinin, hukukun üstünlüğünün, gerçek bir adaletin ve şeffaf denetlenebilir bir yönetimin olmadığı bir sistem çete-mafya düzeninden başka bir şey değildir. Türkiye bugün çürüyen ve çürüten bir sistemle yüzleşme sürecini yaşamaktadır” dedi.

Suçlamaların ciddiyetine dikkat çeken Buldan şunları söyledi:

İktidar da ortağı da yargısı da medyası da kurumları da Yüce Divanlık bu suçların üzerini kapatmak ve iktidarlarını sağlamlaştırmak için elbirliği yapmaktadır. Şimdi bütün bu suçlar ifşa olduğu günden buyana yargıya bakıyoruz, kimler hakkında soruşturma açmış, kimleri gözaltına aldırmış? Mafya ortada gezerken, ‘Yaptığınız hukuksuzluklar nedeniyle yargılanacaksınız’ diyen Selahattin Demirtaş’a 2 yıl 6 ay hapis cezası verdiler. Rüşvetçiler, mala mülke çökenler ortada cirit atarken, açıklamalarımız, esnaf ziyaretlerimiz nedeniyle 11 vekilimiz hakkında fezleke düzenlediler. Tecavüzcüler ortalıkta gezerken, tecavüzcü yargılansın diyen Ezgi Mola hakkında dava açtılar. Suruç’ta adalet için aylardır feryat eden Şenyaşar’ları gözaltına aldılar. Mafyaya, çeteye dokunma, itiraz edene, sesini çıkarana dokun.

Kapatma davasına tepki

Sedat Peker’in iddialarıyla ilgili harekete geçmeyen yargının HDP’yi kapatmak için harekete geçtiğine işaret eden Buldan bu konuda şunları belirtti:

Aranan yargı nerede ortaya çıktı? HDP’yi kapatma davasında. Yargının içine düştüğü çukuru görebiliyor musunuz? Suç örgütlerinin üzerine gitmeyen yargı HDP hakkında yeniden kapatma davası açarak, mafyatik düzene kalkan olmuştur. Bu iktidarın anayasayı ve hukuku rafa kaldırması işte tam da bugünler içinmiş. Mafyaya sıfır soruşturma, HDP’ye kapatma. Tam da 7 Haziran’ın yıl dönümünde. Aynı Kobani kumpas davasında olduğu gibi, kirli siyasi bir operasyonla karşı karşıyayız. 7 Haziran Türkiye siyasal tarihinin önemli bir dönüm noktasıdır. Bugünkü mafyatik düzenin bir kırılma noktasıdır.

Sizin HDP’siz Türkiye hayaliniz değil, halklarımızın AKP’siz, MHP’siz, mafyasız, çetesiz, sömürüsüz, talansız Türkiye hayali gerçekleşecektir. Açtıkları kapatma davası inanın ki HDP’yi daha fazla büyütecek ve güçlendirecektir. Mücadelemiz daha da büyüyecektir. Meydanı bu çete mafya düzeninin karanlığına asla bırakmayacağız. İstedikleri kadar bizi siyaset dışına itmeye çalışsınlar, bizi demokratik siyasetten vazgeçirmeyecekler. Milyonlarla birlikte demokratik iktidara yürüyüşümüzü durdurmayacaklar. Türkiye halkları da çok net görmektedir ki, ülkeyi bu çöküşten çıkaracak güç ve demokratik seçenek HDP’dir. Kapatma davasının sonuçlarını biz değil, iktidar düşünsün. Hiç kimse umutsuzluğa ve karamsarlığa kapılmamalıdır. Biz ne yapacağımızı gayet iyi biliriz. Siyasal tarihimiz tecrübelerle doludur.

Demokratik seçeneklerimiz de her zaman vardır. Halklarımız seçeneksiz değildir. Bu seçeneklerimizi sonuna kadar işleteceğiz. Demokrasiden, adaletten ve barıştan yana olan herkesle, tüm demokrasi güçleriyle, toplumsal muhalefetle, emek güçleriyle, kadınlarla, gençlerle en geniş demokrasi bloğunu, savaş karşısında barış bloğunu oluşturacağız. İşte HDP, Türkiye’nin her yerinden esmekte olan büyük değişim rüzgârının ıslığıdır.

Bahçeli’ye yanıt

MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin bugünkü grup toplantısında HDP’yi ve TİP milletvekili Ahmet Şık’ı hedef almasına da değinen Buldan bu konuda şunları dile getirdi:

İktidar ortağı bugün grup toplantısında yine tehditler savurdu. Ahmet Şık arkadaşımızı tehdit etti. Ahmet Şık halkın vekilidir, yalnız değildir. Yanındayız. Yine yargıya talimat üstüne talimat verdi. ‘Gözler Anayasa Mahkemesi’nde olacak’ dedi. Biz de diyoruz ki; hayır gözler; sizin ittifak halinde olduğunuz suç örgütlerinde olacaktır. Gözler sizin mafya çete düzeninizde olacaktır. Gözler birlikte işlediğiniz suçlarda olacaktır. Gözler sizin hırsızlık ve yolsuzluklarınızda olacaktır. Ve yaptıklarınızın hesabını halka vereceksiniz. Kaçamayacaksınız.
Önceki Haber
Sırrı Süreyya Önder'in davası Kobani Davası'yla birleştirildi
Sonraki Haber
Kılıçdaroğlu: Cumhur İttifakı'nın üçüncü ortağı mafyadır