Ana SayfaGüncelDeniz Poyraz’ı konuşan iki kişiye polisten darp: Devletin gücünü göstereceğiz

Deniz Poyraz’ı konuşan iki kişiye polisten darp: Devletin gücünü göstereceğiz

HABER MERKEZİ – İstiklal Caddesi’nde Deniz Poyraz’a dair konuşan iki kişi, darp edilerek gözaltına alındıklarını söyledi. Kişiler, polislerin kendilerine “Devletin gücünü size göstereceğiz” diyerek işkence ettiğini anlattı.

İstanbul Beyoğlu’ndaki İstiklal Caddesi’nde yürürken, HDP İzmir İl binasına düzenlenen saldırıda öldürülen Deniz Poyraz’ı ilgili aralarında sohbet eden Erdoğan Turgut ve Baran Kırgın, dört sivil polis tarafından darp edilerek gözaltına alındı.

İfadeleri alınan Turgut ve Kırgın, daha sonra serbest bırakıldı. Darp edilerek gözaltına alınan Turgut ve Kırgın, gözaltında kötü muameleye maruz kaldıklarını anlattı.

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre Tünel’den İstiklal Caddesi’ne doğru yürürken dört kişinin etraflarını sardığını belirten Baran Kırgın, şunları söyledi:

Ben ve Erdoğan Turgut adlı arkadaşım, İstiklal Caddesi’nde yürüyorduk. O arada yağmur yağıyordu. 4 kişi etrafımızı sarıp ‘bize su attınız’ diyerek, darp etmeye başladı. İstiklal Caddesi’nden Taksim Karakoluna kadar darp ede ede bizi götürdüler. Orada da bizleri ayrı odalara alıp, ‘Siz sokak ortasında terör örgütü elemanlarından nasıl söz edersiniz. Ha HDP ha terör aynı şeydir’ diyerek darp ettiler.

‘Devletin gücünü size göstereceğiz’

İşkenceye maruz bırakıldıklarını ifade eden Kırgın, “Darp demek az olur. Karakolda, beni yüz üstü yatırıp ‘Devletin gücünü size göstereceğiz, devletin gücünü görüyorsun değil mi? Türk polisinden özür dileyeceksin’ gibi söylemlerde bulunarak, tekmelediler. Daha sonra önümüze bir kağıt koyarak, ‘Darp raporu almak istemiyorum’ diye bize yazdırıp, imza attırdılar” dedi.

Turgut da karakolda üzerinde isimlerinin yazılı olduğu bir kağıdın imzalatıldığını belirterek, “Kağıdın üzerinde ‘darp edilmedik’ tarzında bir şey yazıyordu. Polisler ‘imzalamazsanız sizi bırakmayız’ dediler. Bizde korktuğumuz için imzalamak zorunda kaldık” şeklinde konuştu.

Bırakıldıktan sonra Taksim İlk Yardım Hastanesi’ne gidip orada darp raporu aldıklarını söyleyen Kırgın ve Turgut, polisler hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını kaydetti.
Önceki Haber
Deniz Poyraz 'Jin Jiyan Azadi' sloganları ile defnedildi
Sonraki Haber
72 Baro başkanından HDP'ye saldırı için ortak kınama açıklaması