Ana SayfaGüncelFail Gencer’in ilk ifadesi: Çocukluktan beri PKK’lı öldürmek için planlar yaptım

Fail Gencer’in ilk ifadesi: Çocukluktan beri PKK’lı öldürmek için planlar yaptım

HABER MERKEZİ – HDP’nin İzmir’deki il binasını basarak parti üyesi Deniz Poyraz’ı silahla vurarak öldüren saldırganın kimliği ortaya çıktı. HDP Milletvekili Tayip Temel, Suriye’den silahlı fotoğraf paylaşan Onur Gencer adlı saldırganın SADAT üyesi olduğunu öne sürdü.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir İl Binası’na bugün öğlen saatlerinde saldıran bir kişi, içerideki parti üyesi Deniz Poyraz’ı silahla vurarak öldürdü, binayı ateşe verme girişiminde bulundu.

Gözaltına alınan şahsın kimliğine ilişkin bilgiler de ortaya çıktı.

İzmir Valiliği’nin istifa eden bir sağlık çalışanı olarak duyurduğu saldırganın Onur Gencer olduğu öğrenildi.

Instagram hesabından Suriye’nin Minbiç ve Halep kentlerinde silahlı fotoğraflar paylaşan Gencer’in, Türkiye’ye geldiğinde bunları “görevden dönüş” diyerek yayımlaması dikkat çekti.

Konuya ilişkin Gazete Karınca’ya konuşan HDP’nin Basından Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Tayip Temel, saldırıya ilişkin kritik iddialarda bulundu.

Ellerinde, 3 kişinin binaya girdiğine ilişkin bir bilginin olduğunu belirten Temel, “Suriye’de cephelerde fotoğrafları çıkan bu şahıs sıradan biri değil. Bizzat bu tür işler için eğitilmiş SADAT üyesidir” iddiasında bulundu.

Saldırının bireysel bir olaymış gibi yansıtılmaya çalışıldığını ifade eden Temel, buna karşı çıktıklarını ifade ederek “Bu kirli ağın arkasındaki güçler açığa çıkarılmalı ve yetkililer istifa etmelidir” dedi.

Temel, tüm binaları önünde her zaman çok sayıda polisin olduğunu belirterek, buna rağmen saldırının gerçekleşmesine tepki gösterdi.

Tehdit etmiş

Bu arada Onur Gencer’in sık sık intikam temalı paylaşımlar yaptığı ve son olarak küfür dolu paylaşımlarla “Kan kusturacağım hepinize” tehditleri yaptığına ilişkin görüntüler sosyal medyada paylaşıldı.

Silahlı fotoğrafları ortaya çıkan Gencer’in “görev dönüşü” derken neyi kastettiği tartışılmaya devam ederken dikkat çekici bir ayrıntı daha ortaya çıktı.

Gazeteci Baransel Ağca, saldırgan Gencer’e ilişkin şu bilgiyi verdi:

21 Şubat 2020 tarihinde Suriye’de poz veren silahlı saldırgan, 24 Eylül 2020 tarihinde İzmir’de Gültepe Karakolu’nun yanındaki Orta Çarşı Cami önünde duran resmi hizmete mahsus siyah plakalı bir araçta poz veriyor. Buna dair bir açıklama olacak mı?

https://twitter.com/brnslagca/status/1405492024338419715

Failin ilk ifadesi: Çocukluktan beri hayalini kuruyordum

DW Türkçe’nin ulaştığı bilgilere göre Gencer ilk ifadesinde, “Çocukluktan beri PKK’lı öldürmek için planlar yaptım. Olay doğaçlama yaşandı” ifadelerini kullandı.

Saldırıyı nasıl planladığını da anlatan Gencer, 2021 yılı Ocak ayı içerisinde İzmir İl HDP binasının adresini Google üzerinden öğrendiğini söyledi.

Gencer, keşif için İhsan Kayın İş Hanı’nın ikinci katında bulunan partinin bir üst katındaki “Perfect İngilizce” adlı kursa kayıt olduğunu da söyledi.

Gencer, ifadesinin devamında saldırını nasıl gerçekleştirdiğini şöyle anlattı:

Birkaç kez keşif amaçlı çalışmalarım oldu. Gaziemir İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne bulundurma olarak 2021 Mayıs ayında silah ruhsatı başvurusu yaptım, geçici ruhsat aldım. Kızlarağası’ndan Mehmet isimli şahıstan 3 bin 500 TL bedelle Ruger Silah aldım. Bu silaha 10 mermi koyarak bugünkü olayı gerçekleştirdim.

Olay yeri olan HDP il binası içerisinde 10 mermiyi de sıktım. Amacım birkaç kişiyi orada bulabilmekti. Ancak sadece 1 kişi oradaydı. Buraya da PKK’lıların geldiğini düşündüğümden herhangi bir ayrım yapmadım. Başka kişiler de olsaydı onlara da ateş edecektim. Eylem sonrası kullandığım silahı çantaya koyarak olay yerinden ayrılırken polislerce yakalanarak gözaltına alındım.
Önceki Haber
Merkez Bankası, politika faizini sabit tuttu
Sonraki Haber
Biden binlerce öğrencinin kredi borcunu sildi