Ana SayfaDünyaG7 zirvesi’nde Çin’in yeni İpek Yolu projesine alternatif plan kararı çıktı

G7 zirvesi’nde Çin’in yeni İpek Yolu projesine alternatif plan kararı çıktı

HABER MERKEZİ – G7 liderler zivesinde, Çin’in geliştirdiği Bir Kuşak, Bir Yol Programı’na daha iyi bir alternatif sunulması için bir plan oluşturulması kararı alındı.

Dünyanın en gelişmiş ülkelerinin oluşturduğu G7 liderler zivesinde, altyapılarını iyileştirmek için yatırım yapmak isteyen gelir düzeyi düşük ülkeler için Çin’e alternatif bir destek planı oluşturulmasına karar verildi.

ABD Başkanı Joe Biden, destek verdikleri “Dünyayı Yeniden Daha İyi İnşa Et” planının Çin’in geliştirdiği Bir Kuşak, Bir Yol Programı’na daha iyi bir alternatif sunmasını amaçladıklarını söyledi.

Çin’in yeni İpek Yolu projesi olarak adlandırılan Bir Kuşak, Bir Yol Programı, çok sayıda ülkede ulaşım altyapısının iyileştirilmesine finansman desteği sağladı. Ancak bu programa, bazı ülkelerin borcunu artırdığı yönünde eleştiriler yapılıyor.

ABD, Çin’in bu programını “borç diplomasisi” olarak nitelendiriyor.

Henüz finansman yok

G7 liderleri, İngiltere’nin Cornwall bölgesinde yaptıkları zirvenin ardından “değer odaklı, yüksek standartlı ve şeffaf” bir ortaklık teklif edeceklerini söyledi.

Ancak G7’nin planının finansmanına dair ayrıntılar belirsizliğini koruyor. Almanya Başbakanı Angela Merkel, grubun henüz bu program için finansman ortaya koyma aşamasında olmadığını söyledi.

Liderlerin, zirvede ayrıca gelecekte ortaya çıkabilecek pandemilerin önüne geçilmesi için yeni bir plan da ortaya koymaları bekleniyor.

Atılması beklenen adımlar arasında Covid-19’a karşı etkili aşı ve ilaçların geliştirilme süresini 100 günün altına çekecek önlemler de yer alıyor.

Üç günlük zirvenin evsahipliğini İngiltere Başbakanı Boris Johnson yapıyor.

ABD ‘Mutlaka karşı çıkılmalı’ görüşünde

ABD tarafı, bugünkü oturumu Çin’in dünya genelindeki etkisini artırma girişimlerine karşı çıkma fırsatı olarak görüyor.

Çin’in gelişmekte olan ülkelere milyarlarca dolar akıttığı Bir Yol, Bir Kuşak programına Batılı demokrasilerin mutlaka karşı çıkması gerektiğini düşünüyorlar.

ABD yönetiminin üst düzey isimleri, Batı değerlerinin dünyaya hakim olabileceğini göstermek istiyor.

Çin’in yatırımlarının bedelinin ağır olduğunu, Sincan’daki Uygur azınlığın zorla çalıştırılmasının ahlaki açıdan korkunç olduğunu ve adil rekabeti engellediği için ekonomik olarak kabul edilemez olduğunu savunuyorlar.

Joe Biden, küresel tedarik zincirinin bu tarz zorla çalıştırma süreçlerinden arınmış olması gerektiği konusunda ısrar ediyor. ABD’li yetkililer, bunun sadece Çin’e karşı durmakla ilgili olmadığını, aynı zamanda dünya için de olumlu bir alternatif sunacağını söylüyor.

Ancak Biden yönetimi, Batı’nın bu küresel altyapı programına ne kadar ve hangi takvim içerisinde katkıda bulunacağı konusunda muğlak bir tavır takınıyor.

Bununla birlikte Batılı güçlerde yeniden dirilen ve giderek daha da güçlenen Çin’e karşı koymak için şimdi harekete geçmeleri gerektiği konusundaki kararlılığın yenilendiği görülüyor.

Salgınla mücadele planı

G7 liderlerinin ayrıca Covid-19 pandemisinin yarattığı toplumsal ve ekonomik yıkımın tekrarlanmaması amacıyla atılacak adımları içeren bir deklarasyon yayımlaması bekleniyor.

Johns Hopkins Üniversitesi verilerine göre, dünyada bugüne kadar 175 milyon insan Covid-19’a yakalandı. Bu hastalık nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı da 3,7 milyonu aştı.

Açıklanması beklenen adımlar şunlar:

İleride ortaya çıkacak bir başka hastalığa karşı aşı, tedavi ve teşhis yöntemi geliştirme ve lislanma çalışmalarının 100 günün altına çekilmesi

Küresel takip ağlarını ve genom dizilimi inceleme kapasitesini güçlendirme

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) reformu ve güçlendirilmesi için destek verilmesi

G7 liderlerine ‘Aşıyı paylaşın, teliften vazgeçin’ çağrısı


BBC TürkçeÖnceki Haber
Urfa'da şüpheli kadın ölümü
Sonraki Haber
"Barış Heyeti" üyeleri Erbil'den sınır dışı edildi