Ana SayfaGüncelHDP İzmir İl binasına saldırı: Saldırgan, rehin aldığı HDP üyesini öldürdü

HDP İzmir İl binasına saldırı: Saldırgan, rehin aldığı HDP üyesini öldürdü

HABER MERKEZİ – HDP İzmir İl Örgütünü basan silahlı bir saldırgan, parti üyesi Deniz Poyraz’ı rehin alarak, binayı ateşe vermeye çalıştı. Rehin aldığı HDP üyesi Deniz Poyraz’ı öldüren saldırgan daha sonra polisler tarafından gözaltına alındı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir İl Örgütü’ne saldırı yapıldı.

Henüz ismi öğrenilemeyen 30-35 yaşlarındaki saldırgan içeride bulunan parti üyesi Deniz Poyraz’ı rehin aldıktan sonra binayı yakmaya çalıştı.

Daha sonra rehin aldığı HDP’li Deniz Poyraz’ı öldüren saldırgan, olay yerine gelen polislerce gözaltına alındı.

HDP Genel Merkezi, Twitter hesabından saldırıyla ilgili ilk olarak şu bilgileri verdi:

İzmir’de parti binamız silahlı bir şahıs tarafından basılarak binamız ateşe verildi. İçeride görevli bir arkadaşımız bulunmakta. Saldırının faili de azmettiricileri de bellidir. Herhangi bir olumsuzluktan iktidar ve kışkırtıcılar sorumlu olacaktır.

HDP,  daha sonra konuya ilişkin yaptığı yeni açıklamada bir partili arkadaşlarının katledildiğini belirterek, şunları kaydetti:

Aylardır partimizin iktidar partisi, İçişleri Bakanlığı tarafından hedef gösterilmesi, provokasyon amacıyla bazı ailelerin örgütlendirilerek il binalarımızın önüne yönlendirilmesi sonucu bu sabah saat 10:30 sıralarında İzmir İl binamıza silahlı saldırı gerçekleştirildi. 35-40 yaşlarında olduğu belirtilen silahlı saldırgan, içeride parti çalışanımız Deniz Poyraz’ın da bulunduğu sırada il binamızı bastı. Çevreye ateş açan ve binayı ateşe veren saldırgana uzun süre müdahale edilmedi. Saldırıda parti çalışanımız Deniz Poyraz yoldaşımız katledildi.

Saldırının duyulması üzerine kitlemiz Konak İlçe binamız önünde toplanmaya başlandı.

Dün Sincan’da görülen Kobanî Kumpas Davasında yapılan provokasyon provası sonucu bugün bu saldırının gerçekleştirilmesinin amacı ve mesajı bellidir. Bu çok tehlikeli provokasyonu gerçekleştirenler, olayın azmettiricileri; partimizi, il örgütlerimizi hedef gösteren iktidardır, provokatörleri yönlendiren İçişleri Bakanlığıdır.

Anneye engel

Bu arada polis, kızı Deniz Poyraz’ı görmek isteyen anne Fehime Poyraz’ı engelledi.

Deniz Poyraz.

Duruma tepki gösteren anne Poyraz, “Bir Deniz gitti, bin Deniz gelecek, Kürt halkı hep ayaktadır, hep ayakta olacak” dedi.

Güleryüz: Şikayet etmiştik

Bu arada HDP MYK üyesi Mahfuz Güleryüz, gazeteci İrfan Aktan’a dikkat çekici bir bilgi verdi.

Güleryüz, aylardır binalarının önüne getirilen bir kişi üzerinden hedef gösterildiklerini ve yetkililere şikâyet ettikleri halde bir sonuç alamadıklarını, bu saldırının göz göre göre geldiğini vurguladı.
Önceki Haber
Ganj nehri için Covid-19 alarmı
Sonraki Haber
Barış Anneleri’nden Şenyaşar Ailesi’nin ‘Adalet Nöbeti’ne destek