Ana SayfaManşet‘İstanbul Sözleşmesi’ni Uygula’ afişi kapatma davasında ‘suç delili’ olarak gösterildi

‘İstanbul Sözleşmesi’ni Uygula’ afişi kapatma davasında ‘suç delili’ olarak gösterildi

HABER MERKEZİ – HDP iddianamesinde “İstanbul Sözleşmesi’ni Uygula”, “Darbelere Hayır Demokrasi Hemen Şimdi”, “Belediyeler Halkındır Halkın kalacak” afişleri, takvimler, bağış formları suç delili olarak yansıtıldı.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin tarafından hazırlanan ve Anayasa Mahkemesi (AYM) tarafından oy birliğiyle kabul edilen Halkların Demokratik Partisi’ne (HDP) yönelik kapatma davası iddianamesinin detaylarında “kopyala yapıştır” işlem yapıldı.

“HDP İl/İlçe Binalarında Yapılan Aramalarda Ele Geçen Suç Eşyası ve Dokümanlar İtibarıyla PKK/KCK-HDP İlişkisi” başlığı altında savcılık il ve ilçe binalarından toplanan her şeyi örgütle bağlantılandırdı. Savcılık iddianamesinde İstanbul Sözleşmesi’ne ilişkin afişler de “maddi” delil oldu.

Bağış formları suç delili!

İddianamede, HDP’nin çeşitli il ve ilçe binalarında yapılan baskınlarda ele geçirilen afiş, kitap, fotoğraf, dergi ve gazete gibi eşyalar sayılarak, HDP’nin temelli kapatılmasına karar verilmesini talep etmenin zaruri hale geldiği savunuldu.

Bu kapsamda partinin çeşitli dönemlerde başlattığı yardım kampanyalarında alınan bağışların yer aldığı listeler de iddianamede yer verildi.

BDP Mali dokümanı da dosyada

Kendi kendini fesheden Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) döneminde parti binasına yapılan baskınla el konulan “BDP Beyoğlu İlçe Örgütü’nün Mali Raporu” başlıklı el yazması doküman, “Rojova’ya Kurban Bağışı Formu” başlıklı doküman yer aldı.

Gazeteler, dergiler ve takvim…

İddianamede, partinin il ve ilçe binalarında yapılan baskınlarda ele geçirilen kimi toplama kararı olmayan, kapatılmayan gazete ve dergiler de suç delili olarak gösterildi.

Evrensel, Atılım Gazetesi ve Kızıl Bayrak Dergisi de HDP kapatma iddianamesinde PKK/KCK ile bağlantılandırıldı.

Diyarbakır’da uğradığı suikast ile 20 Eylül 1992’de katledilen gazeteci Musa Anter’in (Ape Musa) “APE MUSA-Kürt Çocuklarına Türküm doğruyum, çalışkanım yalanı söyletilmektedir” ibareli 2013 takvimi de suç delili olarak sayıldı.

‘Darbeye hayır’ pankartı delil sayıldı

İl ve ilçe binalarından alınan çok sayıda afiş ve dövizdeki ifadelerin neden “suç” teşkil ettiği anlatılmadan bunlar da iddianameye eklendi. Bunlardan dikkat çeken ve neden “suç” teşkil ettiği anlaşılmayan bazı afişler şöyle:

Emeğime sahip çıkıyorum, darbeye direniyorum, Gülten Kışanak, Fırat Anlı Yalnız değildir, Susma Haykır Kayyuma HAYIR, Darbelere Hayır Demokrasi Hemen Şimdi, Belediyeler Halkındır Halkın kalacak, Tüm Darbelere Karşı Demokratik Direniş, Ey İnsanlık Kobanê’de Katliam Var, Kobanê Halkı Yalnız Değildir, İstanbul Sözleşmesi’ni Uygula.
Önceki Haber
Erdoğan: Sokağa çıkma kısıtlamalarını tümüyle kaldırıyoruz
Sonraki Haber
Mevcut en güncel haber.