Ana SayfaManşetKılıçdaroğlu: İzmir benzeri provokasyonlar olabilir

Kılıçdaroğlu: İzmir benzeri provokasyonlar olabilir

HABER MERKEZİ – CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir benzeri provokasyonların olabileceğini belirterek, bu konuda partilerine uyarıda bulunduğunu söyledi.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Meclis’te düzenlenen grup toplantısında açıklamalarda bulundu.

Halkların Demokratik Partisi’ne (HDP) yönelik açılan kapatma davasına değinen Kılıçdaroğlu, siyasi partilerin “terör” ile ilişkilendirilmesini doğru bulmadığını söyledi.

Siyasi talimatların demokrasiye zarar verdiğini aktaran Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

Siyasi partileri kapatmak onları farklı şekillerde topluma tanıtmak veya terör örgütleriyle onları bağlantılandırmak asla doğru değil. Varsa böyle bir şey elbette ki devletin savcıları, polisi, güvenlik görevlileri devreye girerler. Bu ülkede saygın hakimler varsa gerekli kararı verirler. Ama bu iş bir siyasi talimatla yapılırsa o doğru değil. Haksızlık kime yapılırsa yapılsın haksızlığa karşı çıkmak insan olarak bizim temel görevimizdir. Biz haksızlığa karşı durmak istiyoruz. Demokrasilerde en büyük hakem halktır. Oy veriyorsa mesele yok vermiyorsa zaten tarihin çöp sepetine atılırsınız. Bu konuda hepimizin duyarlı olması lazım, demokrasi konusunda. Sadece kendimiz için değil bizim gibi düşünmeyenler için de demokrasi istemeliyiz.

Erdoğan ve ekibinin cumhuriyetten intikam almak ve silah fabrikalarını birilerine pazarlamak istediğini dile getiren Kılıçdaroğlu, kavgacı bir anlayıştan yana olmadıklarını belirterek şöyle konuştu:

Kavgayı değil barışı önceleyen bir anlayışla yaşamak; öfkenin, intikam duygusunun olmadığı bir Türkiye’de yaşamak istiyoruz. Bugün yine Türkiye’nin bir kişinin iradesine teslim edilmesinin faturasını 83 milyon olarak ödüyoruz. Demokrasiyi, insan haklarını, adaleti, hakkı, hukuku savunuyoruz e dolayısıyla milletin iradesine her zaman saygılı olduk bundan sonra da saygılı olmaya devam edeceğiz. Diyeceğiz ki 83 milyonun iradesi bir kişinin iradesine temsil edilemez.

HDP’ye yapılan saldırının benzerinin yaşanması ihtimaline karşı partili arkadaşlarını uyaran Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

Belediye başkanı arkadaşlarıma şunu da söyledim, ’Provokasyonlara hepiniz hazırlıklı olun, İzmir benzeri provokasyonlar her yerde olabilir. Sizden en büyük isteğim kentin seçimle gelen belediye başkanı olarak halkı sükûnete davet etmenizdir. Provokasyonlara pabuç bırakmayın.
Önceki Haber
Almanya: Macaristan'ın yeni LGBTİ+ yasası AB değerleriyle çelişiyor
Sonraki Haber
Faz 3 çalışması başlayan yerli aşının ismi belli oldu