Ana SayfaDünyaKonut kiraları tartışması İsveç hükümetini düşürdü

Konut kiraları tartışması İsveç hükümetini düşürdü

HABER MERKEZİ – İsveç’te Başbakan Stefan Löfven hükümeti, parlamentodan güvenoyu alamadı. Hükümet güvenoyu alamadığı için düştü.

Parlamentoda, göçmen karşıtlığı ile bilinen aşırı sağcı İsveç Demokratlar partisinin sunduğu güvenoyu önergesi görüşüldü.

Oylamada 109 milletvekili hükümete destek verirken, 181 milletvekili hükümete karşı oy kullandı. Böylece Löfven hükümeti, parlamentodan güvenoyu alamadı.

Oylama sonrası konuşan Başbakan Löfven, “Konuşacağız, farklı yollar deneyeceğiz ve ülkenin bir an önce hükümete kavuşmasını tekrar sağlayacağız” dedi.

Löfven bir haftalık süre içinde istifa edip parlamentoyu ya erken seçime götürecek ya da meclis başkanı ile bir araya gelerek yeniden hükümet kurma girişimlerinde bulunacak.

Güven oylaması, yeni inşa edilen evlerin kiralarının ev sahipleri tarafından istediği oranda yükseltilebilmesinin önünü açan tartışmalı yasa tasarısı sonrasında parlamentonun gündemine gelmişti.

Sosyal Demokrat Parti ve Yeşiller Parti tarafından 2019 yılında kurulan azınlık hükümetinin tasarıyı gündeme alması üzerine, Sol Parti hükümetten desteğini çektiğini açıklamıştı.

Bu sonuçla 1958 yılından bu yana ilk defa İsveç’te gensoru önergesi ile hükümet düştü.
Önceki Haber
📸| Cilo Dağı'nın Sat Gölleri
Sonraki Haber
HDP'li Önlü'den kritik iddialar: Polis içeride Deniz'in olduğunu nerden biliyordu?