Ana SayfaGüncelTeknolojiyi anlamanın anahtarı geçmişte: ‘Geleceğin Tarihleri’

Teknolojiyi anlamanın anahtarı geçmişte: ‘Geleceğin Tarihleri’

HABER MERKEZİ – Avukat, yazar ve televizyoncu Lizzie O’Shea imzalı “Geleceğin Tarihleri”, olduğu gibi kabul etmeye meyilli olduğumuz bu dünya karşısında, bizi düşünmeye ve başka bir gelecek kurmaya çağırıyor. Ayşecan Ay’ın çevirisiyle, Metis’ten çıkan kitabın yayınevi tarafından hazırlanan tanıtım metnini paylaşıyoruz.

Aynı zamanda çok iyi bir yazar olan hukukçu Lizzie O’Shea’ye göre, teknolojiyi anlamanın anahtarı gelecekte değil geçmişte.

Geleceğin Tarihleri bunu savunuyor ve bizi dijital çağın pratik ve devrimci olanaklarını keşfetmeye davet ediyor:

İnternet bugün teknoloji devleri tarafından hangi amaçlarla kullanılıyor? Sanal âlemin bizi gözetlemesi, hakkımızda veri toplaması ve bu verilerle yalnızca pazarlamacılığın değil, devletlerin denetim tekniklerinin de geliştirilmesi karşısında ne yapabiliriz? Daha da önemlisi, sürekli gelişen dijital teknolojiyi kamu yararına kullanmak mümkün mü, nasıl?

O’Shea yeniliğin kaynağında kapitalist hayal tacirlerinin aksine, yalnızca bireysel çıkarları görmüyor; kâr hırsından uzak kolektif çabaların dijital alanın ortaya çıkışında oynadığı rolü de hatırlatıyor.

Günümüzün teknoloji CEO’larının ufuksuzluğa ve bayat bir ütopyacılığa saplanmış toplum tasavvurları yerine Paris Komünü’nün bize internet etiği hakkında neler söyleyebileceğini soruyor.

Dijital alanı demokratikleştirmek için Karl Marx’ın yanı sıra Thomas Paine ile Frantz Fanon’un devrimci çalışmalarında ilham kaynakları buluyor. Teknoloji sermayedarlarının “kendi suretlerinde yaratmak” istedikleri internet dünyasının karşısına potansiyel özgürlük olanaklarını çıkarıyor.

Kısacası Geleceğin Tarihleri, olduğu gibi kabul etmeye meyilli olduğumuz bu dünya karşısında, bizi düşünmeye ve başka bir gelecek kurmaya çağırıyor.

Lizzie O’Shea hakkında

Lizzie O’Shea avukat, yazar ve televizyoncu.

Avustralya’da insan hakları ve toplumsal adaleti ileriye taşıyan pek çok davada çalıştı. Hukuk, dijital teknoloji, şirketlerin sorumlulukları ve insan haklarıyla ilgili konuşmak üzere ulusal televizyon programlarına düzenli olarak konuk olmakta ve yazıları New York Times, Guardian ve Sydney Morning Herald’da yayımlanmakta.
Önceki Haber
Cumartesi Anneleri Aslan’ın faillerini sordu
Sonraki Haber
Engelli kadına cinsel saldırıda bulunan üç fail serbest bırakıldı