Ana SayfaGüncelTİHV 2020 İnsan Hakları Raporu’nu açıklandı

TİHV 2020 İnsan Hakları Raporu’nu açıklandı

HABER MERKEZİ – TİHV’in 2020 yılı Türkiye İnsan Hakları Raporu’nda iktidarın, ağır insan hakları ihlallerinde bulunduğu ve salgın sürecini baskıyı artırma fırsatına dönüştürdüğü kaydedildi.

Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) 2020 yılı Türkiye İnsan Hakları Raporu’nu yayımladı.

Raporda, 141 siyasi parti yöneticisi veya üyesi, 90 sivil toplum kuruluşu yöneticisi veya üyesinin tutuklandığı, 25 insan hakları savunucusunun gözaltına alındığı, 2 bin 14 kişinin toplantı ve gösteri yürüyüşlerinde gözaltına alındığı belirtildi.

Ayrıca 137 protestocuya toplam 253 yıl hapis cezasının verildiği, yaklaşık 62 milyon kişinin toplantı ve gösteri özgürlüğünün valilik kararlarıyla engellendiği kaydedildi.

Toplam 41 gazeteciye 173 yıl 11 ay hapis cezası verildiği belirtilen raporda, 616 kişinin ise sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek gözaltına alındığı, 11’nin tutuklandığı ve 147 kişi hakkında da soruşturma açıldığı bilgisi paylaşıldı.

‘Salgın istismar edildi’

“Siyasal iktidarın salgını, baskıyı daha da artırmanın fırsatı haline getirdiği” tespitinin yapıldığı raporda, 2020 yılında hak ve özgürlüklerdeki geriye gidişte Covid-19 salgınının önemli bir faktör olarak öne çıktığı belirtilerek, şunlar kaydedildi:

Salgın ile mücadeleyi bir önleme ve halkın sağlığını koruma sorunu olarak değil de militarist bir zihniyetle güvenlik sorunu hâline getiren siyasal iktidar, bu süreci erkini daha da merkezileştirmenin ve toplum üzerindeki baskı ve kontrolünü daha da artırmanın bir fırsatı hâline getirmiştir.

Yine rapora göre, 2020 yılında yaşam hakkı ihlal edilen en az 3 bin 291 kişi hayatını kaybetti.

Her gün en az 6 işçi, yıl boyunca 2 bin 427 işçi yaşamını yitirdi.

En az 284 kadın ve en az 26 çocuk erkekler tarafından öldürüldü.

Cezaevlerinde 35 kişi yaşamını yitirdi.

322 sağlık emekçisi salgın nedeniyle yaşamını yitirdi.

Raporda öne çıkan bazı veriler şöyle:

  • 3 milletvekilinin vekillikleri, haklarındaki kesinleşmiş mahkeme kararlarına dayanarak düşürüldü ve söz konusu vekiller tutuklandı. 1 milletvekili saldırıya uğradı. Önceki dönemlerde milletvekilliği yapmış 6 siyasetçi gözaltına alındı, 1’i tutuklandı, 3’ü adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.
  • Yerel yönetimlere seçilmiş 108 kişi gözaltına alındı. Siyasi partilerin üye ve yöneticisi olan en az 513 kişi gözaltına alındı, 141 kişi tutuklandı.
  • Dernek, vakıf, sendika ve meslek örgütleri ile çeşitli platformlar ve inisiyatiflerin üye ve yöneticisi olan en az 299 kişi gözaltına alındı, 90 kişi tutuklandı.
  • En az 140 olayda en az 404 kişi işkence ve kötü muamelelere maruz kaldı ve en az 86 kişi yaralandı. Tespit edilen 139 olayın 22’si ev baskınları sırasında, 86’sı açık alanlarda ve 31’i resmi gözaltı merkezlerinde meydana geldi. 1 olayda ise zorunlu askerlik görevini yapan 1 kişi işkence ve diğer kötü muameleye maruz kaldı.
  • 13 ırkçı saldırı sonucunda 3’ü çocuk toplam 7 kişi yaşamını yitirdi, 1’i çocuk 8 kişi yaralandı. Bu saldırıların 8’i mültecilere karşı yapıldı. Giresun, Yozgat, Sakarya ve Afyon’da yapılan saldırılar ise Kürt işçilere yönelik oldu.Önceki Haber
İstanbul Sözleşmesi'ni savunan mülteciler farklı illere gönderildi
Sonraki Haber
İstinaf cinsel saldırı failinin beraat kararını bozup, tutukladı