Ana SayfaGüncel5 gün boyunca saz kedisini görüntüleyen Ölmez: Çığlık atmamak için zor tuttum kendimi

5 gün boyunca saz kedisini görüntüleyen Ölmez: Çığlık atmamak için zor tuttum kendimi

HABER MERKEZİ – Yaban hayatı fotoğrafçısı olan İdris Ölmez, Adana’da 5 gün boyunca saz kedisini görüntüledi.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nde doğa ve yaban hayatı fotoğrafçısı olan İdris Ölmez, 2020 yılının ocak ayında saz kedisini görüntüleme kararı aldı.

Saz kedisiyle ilgili bilgi toplayıp, hazırlık yapan Ölmez, fotokapan kurarak yaklaşık 1,5 ay saz kedisi ile ilgili veri topladı. Pandeminin başlaması ile çalışmalarına ara veren Ölmez, kısıtlamaların kalkmasıyla Adana’ya gidip, belirledikleri alanda kamuflaj kurarak saz kedisini beklemeye başladı.

3 ve 5 günlük iki denemesinde başarısız olan Ölmez, aylar sonra tekrar Adana’da aynı bölgede kamp kurdu. Ölmez, 3’üncü denemesinde ilk gün akşam saatlerinde çalıların arasında saz kedisini gördü.

Ölmez, ardından bölgede 5 gün boyunca saz kedisini izleyip, her anını görüntüledi. Ölmez’in gece ve gündüz günün farklı zamanlarında karnını doyururken, gezerken görüntülediği saz kedisinin fotoğrafları büyük beğeni topladı.

İdris Ölmez, sürece dair şunları söyledi:

İlk gün sabah gelmedi. Akşam karanlığında çalıların arasında iki ışık parladı. Bölgede çakal ve farklı türler de var, çakal zannettim. Yakınlaşınca saz kedisi olduğunu fark ettim. Devam eden günlerde saz kedisini 5 gün izledim. Gün ışığında görmek daha güzeldi. Kediler ürkek olduğu ve koku alma duyuları geliştiği için çok iyi gizleniyordu, ne kadar gizlenme ağının içinde olsak da kokumuzdan hissediyordu. Göz göze geldiğimizde aramızda 10-15 metre vardı, çığlık atmamak için zor tuttum kendimi.
Önceki Haber
Taliban Erdoğan'ı doğruladı: İnanca dayalı pek çok ortak noktamız var
Sonraki Haber
Konya’da Kürt aileye ırkçı saldırı: 1 kişi yaşamını yitirdi