Ana SayfaDünyaABD, Afgan güçlerine yardım için hava saldırıları yaptı

ABD, Afgan güçlerine yardım için hava saldırıları yaptı

HABER MERKEZİ – ABD, Taliban baskısı altındaki Afgan güçlerini desteklemek amacıyla hava saldırıları düzenledi.

ABD öncülüğündeki yabancı güçler ülkeden çekilmelerinin son aşamalarını gerçekleştirirken ABD, Taliban’ın baskısı altında kalan Afgan hükümet güçlerini desteklemek için hava saldırıları düzenledi.

Reuters’ın haberine göre Pentagon sözcüsü John Kirby yaptığı açıklamada, hava saldırılarının son günlerde Afgan güvenlik güçlerini desteklediğini söyledi ancak ayrıntı vermedi.

Taliban sözcüsü Zabihullah Mücahid, Çarşamba gecesi güneydeki Kandahar kentinin eteklerinde düzenlenen saldırılarda üç savaşçının öldürüldüğünü ve iki aracın imha edildiğini söyledi.

ABD ile Taliban arasındaki bir anlaşmaya atıfta bulunan Mücahid, “Bu hava saldırılarını onaylıyoruz ve bunu en güçlü şekilde kınıyoruz, bu açık bir saldırıdır ve Mayıs’tan sonra operasyon olmayacağını belirten Doha anlaşmasının ihlalidir,” dedi.

Afganistan’dan geri çekilme

Başkan Joe Biden Nisan ayında ABD birliklerinin 11 Eylül’e kadar çekileceğini açıklayarak, çekilmenin Mayıs ayına kadar tamamlanmasını bekleyen Talibanları kızdırmıştı.

Biden’ın geri çekilme kararından bu yana, militanların büyük taarruzlar başlatması, ilçeleri ve önemli sınır geçişlerini ele geçirmek gibi faaliyetleri, ülkedeki şiddet olaylarının arttığının kesin görüntüsüydü.

Kabil’deki büyükelçiliği ve başkentin havaalanını koruyanlar dışında neredeyse tüm ABD birlikleri ülkeyi terk etti.
Önceki Haber
Yeni Şafak ırkçı saldırıları kınayan baroları hedef gösterdi
Sonraki Haber
ABD'de hastaneye yatan Covid-19 hastalarının neredeyse tamamı aşı olmamışlar arasında yer alıyor