Ana SayfaToplumsal CinsiyetBaşsavcılık’tan Ümitcan Uygun’un tahliyesine dair açıklama

Başsavcılık’tan Ümitcan Uygun’un tahliyesine dair açıklama

HABER MERKEZİ – Aleyna Çakır’ın ölümüyle ilgili gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan ancak uyuşturucu kullanırken çekilen görüntülerinin sosyal medyada paylaşılması üzerine tutuklanan Ümitcan Uygun, tahliye edildi.

Ankara’da Haziran 2020’de intihar ettiği iddia edilen Aleyna Çakır’ın ölümüyle ilgili yürütülen soruşturmada baş şüpheli olan Ümitcan Uygun, uyuşturucu kullanırken çekilen görüntülerinin sosyal medyada paylaşması üzerine 11 Ocak’ta tutuklanmıştı.

Uygun’un dün tahliye edildiği ortaya çıktı.

Sosyal medyada tahliyesine tepki gösterilen Uygun hakkında, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı açıklama yaptı.

Açıklamada şöyle denildi:

Soruşturma evresinde tutukluluk süresi, ağır ceza mahkemesinin görevine girmeyen işler bakımından 6 ayı geçemez’ hükmü karşısında, şüpheli Ümit Uygun hakkında ‘Uyuşturucu veya Uyarıcı Madde Kullanılmasını Özendirme’ suçundan verilen tutuklama kararının kaldırılması ve adli kontrol altına alınmasına karar verildiği anlaşıldı.

Aleyna’nın şüpheli ölümü

Ankara Keçiören’de yaşayan Aleyna Çakır ismini kullanan Sema Esen’in 3 Haziran 2020 tarihinde intihar ettiği iddia edilmişti.

Aleyna’nın cenazesini bulduğunu ve intihar ettiğini iddia eden sevgilisi Ümitcan Uygun’un kadını darp edip, bayılınca da görüntüleri sosyal medyada paylaştığı ortaya çıkmıştı.

Aleyna’nın daha önce Uygun ve onun bir arkadaşı tarafından darp edildiğini belirterek, emniyete şikayette bulunduğu ancak erkeklerin serbest bırakıldığı öğrenilmişti.

Uygun hakkında yalnızca ‘konut dokunulmazlığının ihlali’, ‘kasten yaralama’, ‘tehdit ve hakaret’ suçlarından 1 ay uzaklaştırma tedbiri uygulanmıştı.

30 Haziran’da ise olayın intihar olmayabileceğine dair verilerin yer aldığı otopsi raporu çıkmıştı. Ailesi, Aleyna Çakır’ın otopsi sonucuna dayanarak ve daha önce kızlarına şiddet uyguladığını vurgulayarak Ümitcan Uygun’u cinayetten sorumlu tutuyor.

Otopsi raporunda Aleyna’nın vücudunda ölmeden önce bir erkekle cinsel ilişki yaşadığına dair bulgular var. Rapora göre kadının tırnaklarında deri örnekleri de bulunmuştu.

Adli Tıp Uzmanı Nevzat Alkan, Ümitcan Uygun’un ifadesinin cinayet ekiplerince değil polisler tarafından alındığını, soruşturmada sorulmayan birçok soru ve eksik kalan birçok parça olduğunu söylemişti: “Kendisinden herhangi bir DNA örneği alınmamış, gözaltında tutulmamıştır. Yapılması gerekenler tam yapılmamış. Ben burada sorgulamada büyük hatalar ve eksiklikler olduğunu düşünüyorum.”

İstanbul Adli Tıp Kurumu’nun hazırladığı rapora göre, Aleyna Çakır’ın ‘ası’ sonucu hayatını kaybettiği belirlenmişti. Fakat asının Aleyna Çakır tarafından mı yoksa başkası tarafından mı gerçekleştirildiğine dair herhangi bir tespit yapılmamıştı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, otopside bulunan DNA örneklerinin şüpheli Ümitcan Uygun’un DNA örnekleri ile karşılaştırılmasına karar vermişti.

Yapılan incelemede DNA örneklerinin Uygun’a ait olduğu ortaya çıkmıştı.
Önceki Haber
Kuran kursunda çocuk ölümü dosyasına gizlilik kararı
Sonraki Haber
Tokyo Oyunları'nda ırkçılık: Alman Milli Takımı sahayı terk etti