Ana SayfaManşetErdoğan yeniden RSF’nin ‘Basın Özgürlüğü Düşmanları’ listesinde: İtaat eden basından hoşlanıyor

Erdoğan yeniden RSF’nin ‘Basın Özgürlüğü Düşmanları’ listesinde: İtaat eden basından hoşlanıyor

HABER MERKEZİ – AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü’nün Basın Özgürlüğü Düşmanları listesinde ikinci defa yer aldı. Açıklamada, “Erdoğan itaat eden ve onu öven basından hoşlanıyor” denildi.

Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütü, 2016 yılından sonra ilk kez basın üzerinde baskı oluşturan liderlere yer verdiği Basın Özgürlüğü Düşmanları listesini açıkladı.

Dünyadaki 37 devlet ve hükümet başkanının yer aldığı listede Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da bulunuyor.

Erdoğan, 2016 yılında açıklanan listede de “basın özgürlüğü düşmanları” arasında sayılmıştı.

‘Farklı araçlarla medya gruplarını kontrol ediyor’

Deutsche Welle Türkçe’de yer alan habere göre, RSF’nin raporunda Erdoğan için şu değerlendirme yapıldı:

Türkiye Cumhurbaşkanı basından hoşlanmıyor ya da daha doğrusu, sadece ona itaat edip övgüde bulunduğunda hoşlanıyor. Eleştirel sesler, sadece her türlü kötüye kullanıma uygun geniş yorumlanabilir bir Terörle Mücadele Yasası’yla değil, aynı zamanda ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ suçuyla da takibata maruz kalıyor. Erdoğan farklı siyasi ve ekonomik araçlarla, hemen hemen tüm büyük medya gruplarını (özellikle de televizyonları) kontrol ediyor.

Siyasi iklim, gazetecilere şiddeti teşvik ediyor

Türkiye’deki gergin siyasi iklimin gazetecilere yönelik şiddeti teşvik ettiğine de dikkat çekilen raporda “Son beş yılda 100’den fazla medya çalışanı saldırıya uğradı. Bursa’da bir radyo istasyonunda çalışan bir gazeteci, bir dinleyici tarafından öldürüldü” ifadeleri kullanıldı.

Listeye ilişkin yapılan değerlendirmede, “Artık gazeteciler için dünyanın en büyük cezaevi olmasa da Türkiye’de şu anda gazeteciler açısından tutuklanma riski, polis gözetimi veya pasaportsuz çalışma korkusunun yaygın olduğu” belirtildi.

İnternette sansür verileri

Raporda ayrıca 2020 yılında yaklaşık 50 medya çalışanının, özellikle Yunanistan sınırındaki Suriyeli mültecilerin durumu veya Covid-19 salgını hakkında yazdıkları için gözaltına alındığı, internette Erdoğan’la ilişkili yolsuzluk, kayırma gibi konulara yer verilen 1300’den fazla bağlantının ise sansürlendiği aktarıldı.

Listede yer alan diğer isimler

Macaristan Başbakanı Viktor Orban da ilk kez Avrupa Birliği üyesi bir ülkenin lideri olarak listede yer aldı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Azerbaycan lideri İlham Aliyev, Belarus Devlet Başkanı Aleksander Lukaşenko, Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, Çin Devlet Başkanı Şi Jinping, Suriye lideri Beşar Esad, Suudi Arabisten Veliaht Prensi Muhammed bin Salman ve Hong Kong Özel İdari Bölge Baş Yöneticisi Carrie Lam ve Eritre Cumhurbaşkanı Isaias Afewerki, da RSF’in listesinde yer alan liderler.
Önceki Haber
Madencilerden polis engeline tepki: Dönmeyeceğiz
Sonraki Haber
Mevcut en güncel haber.