Ana SayfaManşetHDP Kadın Meclisi: İstismarı meşrulaştıran ‘somut delil’ şartını kabul etmiyoruz

HDP Kadın Meclisi: İstismarı meşrulaştıran ‘somut delil’ şartını kabul etmiyoruz

HABER MERKEZİ – HDP Kadın Meclisi, 4’üncü Yargı Paketi’nde yer alan  “somut delil aranma” şartının çocuk istismarını meşrulaştıracağını belirterek, yasayı kabul etmeyeceklerini vurguladı.

Hakların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi, kamuoyunda 4’üncü Yargı Paketi olarak bilinen ve Meclis Genel Kurulu’nda kabul edilen “Ceza Muhakemesi Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi”nde, cinsel istismar şüphelisinin tutuklanabilmesi için “somut delil” şartı getirmesine ilişkin yazılı açıklama yaptı.

‘Kadının beyanı yok sayılıyor’

Açıklamada şu vurgu yapıldı:

Meclis’te yaptığımız muhalefette de belirttiğimiz gibi bu düzenlemede çocuk istismarı ve kadına yönelik suçlar, soykırım ve insanlığa karşı suçlar kapsam dışında tutulmalıdır. Özellikle, cinsel istismar suçlarında tutuklama için ‘somut delil aranması’ istismarı meşrulaştırmaktır. Uygulamada, çocuk ve kadının beyanının somut delil olarak kabul edilmemesi faillerin ödüllendirilmesi anlamı taşımaktadır. Bu düzenlemeyle çocuğun üstün yararı ve kadının beyanı yok sayılmaktadır.

‘Sesimizi yükselteceğiz’

Düzenlemeye karşı HDP’li kadınların seslerini yükselteceği belirtilen açıklamada hükümete şu uyarı yapıldı:

2016 yılında istismar faillerine ödül niteliği taşıyan yasaya karşı kadınlar olarak nasıl ki hep birlikte sokaklara çıktıysak, İstanbul Sözleşmesi’nden geri çekilme kararına karşı nasıl ki hep birlikte isyanımızı haykırdıysak, bu yargı paketine de sessiz kalmayacağız gerek Meclis’te gerek sokaklarda, alanlarda, meydanlarda sesimizi yükselteceğiz. Erkek yargısıyla, yandaş medyasıyla, cinsiyetçi politikalarıyla ayakta durmaya çalışan ancak son günlerini yaşayan AKP-MHP ittifakı şunu çok iyi bilsin ki, biz kadınlar asla ama asla geri adım atmayacağız.

 

 
Önceki Haber
Haiti devlet başkanına suikast, ülkede yıllardır süren çekişmeyi ve kilitlenmeyi nasıl etkileyecek?
Sonraki Haber
Taliban duyurdu: Afganistan'ın yüzde 85'i kontrolümüz altında