Ana SayfaGüncelMa Music uzun bir aradan sonra konser verdi

Ma Music uzun bir aradan sonra konser verdi

HABER MERKEZİ – Ma Music Akademisi, 2.5 yıl aradan sonra dinleyici karşısına çıktı. Zarok Ma’nın kuruluşunun kutlandığı konserde onlarca sanatçı sahne aldı.


Fotoğraflar: Mehmet Elma – Aydın Atay


Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi (DBB) bünyesinde 2010 yılında kurulan Aram Tigran Konservatuarı, Kasım 2016’da atanan kayyum tarafından kapatılmasıyla birlikte konservatuar müzisyenleri tarafından 2017 yılında MA Music Akademisi faaliyete geçti.

Müzik eğitmenlerinin, müzik okulu olarak kurduğu Ma Müzik Akademisi, anne karnındaki bebekten 5 yaşına kadar çocuklara müzik eğitimi vermek amacıyla Zarok Ma’yı kurdu.

Zarok Ma’nın kuruluşunu kutlamak için bir araya gelen sanatçılar, Kürtçe’nin Sorani, Kurmancî, Dimilki lehçeleriyle şarkılarını seslendirdi.

Yoğun ilgi gören konserin, koro şefini Ramîn Rabiei yürütürken sahnede yaklaşık 20 sanatçı eserlerini seslendirdi.

Konser, halaylarla son buldu.

 

Ma Music Akademisi

Akademik ve anadilde müzik eğitimi ihtiyacından yola çıkan Ma Music, hem yetişkin hem de çocuklar için anadilinde sanat eğitimi veren Aram Tigran Konservatuarı’ndan sonraki ilk müzik kurumu olma özelliği de taşıyor.

Bünyesinde Kadın Korosu, Çocuk Korosu, MA Orkestrası ve Doğal Ritim Orkestrası’nı bulunduran Ma Müzik, dört yıldır  çocuk ve gençlere müzik eğitimi veriyor.

Akademinin koordinatörü olan Şêrko Kanîwar, “Herkes İçin Müzik, Her Yerde Müzik” felsefesiyle yolla çıktıklarını ifade ediyor.
Önceki Haber
Mültecileri taşıyan minibüs devrildi: 12 ölü, 21 yaralı
Sonraki Haber
Pınar Gültekin davasında Avcı'nın ailesi de yargılanacak