Ana SayfaEkonomi‘Tirşikçî kapitalistler’e karşı direnen tütüncüler: Başka çaremiz yok

‘Tirşikçî kapitalistler’e karşı direnen tütüncüler: Başka çaremiz yok

HABER MERKEZİ – “Yetki belgesi” şartına karşı başlatılan eylemlerde yer alan tütün yetiştiricisi Abuzer Keklik, binlerce köylünün tek geçim kaynağının elinden alındığını belirterek, direnmekten başka çarelerinin olmadığını söyledi.

Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan “yetki belgesi” almadan veya bildirimde bulunmadan tütün ticaretini 1 Temmuz itibariyle yasaklamasına karşı Adıyaman ve Malatya’da başlayan eylemler 3’üncü gününde devam ediyor.

Tütün ticareti yapanlara 3 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası verilmesi yönünde düzenlemenin geri çekilmesini talep eden binlerce tütün yetiştirici, Adıyaman merkez ile Çelikhan ilçesi ve Malatya’nın Doğanşehir ilçesinde yol kapatıp eylem yaptı.

Yolu saatlerce kapatan yetiştiriciler, davul zurna eşliğinde halaylar çekti. Yetiştiricileri ikna çalışmaları ise karşılık bulmadı.

Yaptıkları eylemlerle sanal medyada seslerini duyurmaya çalışan tütüncülerden birinin paylaştığı “Tirşikçî kapitalistlere hayır (emek vermeden varlığa sahip olmak/ bedavacı)” sloganı ve görüntüsü kısa sürede binlerce kez paylaşıldı.

Tütün yetiştiricileri, söz konusu uygulamayla yaşadıkları zorlukların katlanacağını belirterek kaygılarını Mezopotamya Ajansı’ndan (MA) Barış Polat’a anlattı.

‘Göç etmek zorunda kalacağız’

Adıyaman’ın merkez Tekpınar (Kulikreş) köyünde çocukluk yıllarından bu yana tütün yetiştiren Abuzer Keklik (50), binlerce insanın tek geçim kaynağının tütün olduğunu belirterek, tütün yetiştirmenin ‘yetki belgesi’ ile yasaklanacağını söyledi.

Keklik, “Kooperatifleştirileceği söyleniyor. Yani ranta açılacak. Birkaç kişinin zengin olması için yapılıyor. Bu köyün başka bir geçim kaynağı yok. Kuru tarımı maliyetlerden kaynaklı zaten yapamıyoruz. Her şeyimizi tütünle karşılıyoruz. Şayet bu tütünde yasaklanırsa, buradaki insanlar hamallık için başka illere göç etmek zorunda kalacak” dedi.

‘Gelirimize ortak oluyorlar’

Aynı köyde uzun yıllardır yetiştiricilik yapan Abuzer Büyükkaya (45) da “Şu an kendi yerli tütünümüzü yasaklamaya çalışıyorlar. Resmen tütünümüze el konuluyor. Bu yasa ile tütünümüzün yüzde 50’sine ortak olacaklar. Geri kalan yüzde 50’nin yarısını da vergi olarak veriyoruz” diye konuştu.

 

 
Önceki Haber
Çorum Katliamı’nda yaşamını yitirenler anıldı
Sonraki Haber
Mevcut en güncel haber.